Odczuwanie pragnienia jest sygnałem organizmu, aby uzupełnić niedobory wody.
Ale gdy jest ono nadmierne – powinno stać się sygnałem alarmowym.
Istota nawadniania
Dziennie powinniśmy wypijać około 1,5 litra płynów. Najlepiej systematycznie i małymi porcjami. Wypicie niemal natychmiast całej butelki wody sprawi, że organizm wcale nie będzie dobrze nawodniony, a wręcz przeciwnie – woda z niego szybciej zostanie wydalona. W ciągu dnia nieustannie tracimy płyny, dlatego tak ważne jest ich uzupełnianie. Pocimy się, wydychamy z powietrzem, wydalamy z moczem – znacznie więcej tracimy wody latem oraz w trakcie uprawiania sportów. Tracimy ją także wtedy, gdy nieprawidłowo się odżywiamy.
Silne pragnienie i suchość w ustach to pierwsze objawy, że organizmowi brakuje wody. Naszą czujność powinno obudzić ciągłe uczucie pragnienia. Wówczas trzeba obserwować, czy przypadkiem za dużo wody nie tracimy często korzystając z toalety. Jeśli tak, koniecznie należy udać się do lekarza!
Wysoka temperatura i wysiłek
Przyczyn nadmiernego pragnienia jest wiele. Pojawia się przy dużym wysiłku lub gdy mamy wysoką temperaturę. Jest to wtedy całkiem normalne, dlatego w czasie gorączki zadbajmy o to, aby więcej pić.
Nadmierne pragnienie może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Wówczas należy poinformować o tym fakcie lekarza, ponieważ prawdopodobnie będzie musiał zlecić inne leki.
Uczucie pragnienia pojawia się zwykle wtedy, gdy mamy biegunkę, wymioty czy krwotoki. Wa takiej sytuacjach trzeba niezwłocznie uzupełniać płyny. Najlepiej pić często, małymi łykami, ponieważ sól pomoże zatrzymać wodę w organizmie. W przypadku, gdy dokuczają nam biegunki, należy odstawić alkohol i pić ciepłe płyny.
Jeśli mimo wszystko uczucie pragnienia nie zostaje zaspokojone, wówczas należy udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę dolegliwości. Zróbmy to również wtedy, gdy silnemu pragnieniu towarzyszą inne objawy, takie jak ból w nadbrzuszu, przyspieszone bicie serca, trudności w przełykaniu, wysuszenie skóry czy suchość w ustach. Niepokojące może być uczucie nadmiernego apetytu, ospałości, zmęczenia czy osłabienia, które może prowadzić do omdleń.
Sprawdź poziom cukru
Nadmierne pragnienie może być objawem cukrzycy. Wówczas towarzyszy temu ospałość, częste oddawanie moczu, chudnięcie, infekcje układu moczowego czy trudności w gojeniu się ran.
Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Wynika z nieprawidłowego wydzielania insuliny. Zwiększenie stężenia glukozy we krwi powoduje zaburzenia gospodarki wodnej, czego skutkiem jest przemieszczenie się wody z komórek do przestrzeni pozakomórkowej i odwodnienia komórek. To wywołuje nadmierne pragnienie. Do nerek także trafia za dużo glukozy, co jest przyczyną zwiększonego wydalania moczu i wtórnie pobudza uczucie pragnienia.
Zaburzenia hormonu przysadki
Uczucia silnego pragnienia mogą mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi. Być może wskazuje na niedobór hormonu, który wpływa na skład moczu i częstotliwość jego wydalania. Hormon reguluje pracę kanalików nerwowych. Pozwala im odzyskiwać jak najwięcej wody oraz jonów sodu wydalanych z moczem, powodując jego zagęszczenie. Niedobór hormonu najczęściej oznacza schorzenie, które charakteryzuje się nadmiernym wydalaniem moczu. Typowym objawem jest także niezaspokojenie pragnienia. Leczenie polega na podawaniu tego hormonu.
Picie dużej ilości wody i zwiększone wydalanie moczu może wskazywać na moczówkę nerkopochodną. Jest spowodowana chorobami nerek i także ma związek z hormonem przysadki. Wskazana jest wtedy konsultacja u nefrologa.
Tagi:
- Ciągłe Pragnienie
- CIAGLE PRAGNIENIE
- ciągłe uczucie pragnienia
- ciagle uczucie pragnienia