Alergie wywoływane przez biżuterię

Kontaktowe zapalenie skóry jest alergią najczęściej dotykającą ludzi używających biżuterii. Powodem tego jest uczulenie na nikiel, który wykorzystuje się do produkcji tych ozdób. Alergia zwykle nie występuje przy pierwszym kontakcie, ale pojawia się po dłuższym stosowaniu biżuterii.

Objawy zwykle pojawiają się po od 6 do 24 godzin od kontaktu z metalem i obejmują:
– wysypkę,
– świąd,
– zaczerwienienie skóry,
– pęcherze.

Jak tego uniknąć?

Bezbarwny lakier do paznokci jest jednym z najbardziej popularnych środków zapobiegających kontaktowemu zapalenia skóry. Wystarczy pomalować nim metalowe części i pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Warstwa lakieru pozwoli nie tylko uniknąć alergii, ale i przedłuży trwałość koloru sztucznej biżuterii. Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż jest to jedna z głównych opcji pozwalających uniknąć uczulenia skóry, można uznać, że chemikalia obecne w lakierze również mogą być szkodliwe dla skóry.

Lekarstwem na to może być biżuteria wykonana z materiałów innych niż metal.

Można także stosować maści z antybiotykiem, które zapobiegają zapaleniu skóry.

W sprzedaży można też znaleźć produkty przeznaczone do pokrywania biżuterii i pozwalające uniknąć reakcji alergicznych, ale bez wątpienia najbardziej skutecznym rozwiązaniem, zalecanym przez ekspertów, jest unikanie stosowania biżuterii zawierającej nikiel.

Wskazane jest, by zastąpić go żółtym złotem – nie białym, gdyż ono też może zawierać nikiel. Inne metale, które go nie zawierają, to srebro, miedź, tytan i platyna, warto więc wybierać także wykonaną z nich biżuterię.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.