Chcesz wiedzieć jak należy osłuchiwać płuca i w jakich warunkach powinno się je wykonywać? Oto warunki jakie powinny być spełnione, aby przeprowadzić prawidłowe osłuchiwanie płuc.
1. Dostęp do wyciszonego, dobrze oświetlonego i ogrzanego pomieszczenie. Takie miejsce eliminuje niepotrzebny hałas i ułatwia badanie serca.
2. Pacjent powinien być rozebrany do pasa, to pozwala na przyłożenie stetoskopu bezpośrednio do klatki piersiowej.
3. Badanie pacjenta należy móc przeprowadzić w różnych pozycjach, czyli w pozycji leżącej na wznak, w pozycji siedzącej i w pozycji leżącej na lewym boku. Dzięki różnym pozycjom można zauważyć różne tony, głównie patologiczne.
4. Trzeba mieć możliwość badania z prawej strony, zmniejsza to ryzyko prawdopodobieństwo powstawania tonów pochodzących z zewnątrz, od przedmiotów, uderzających o przewód akustyczny stetoskopu.
5. Należy mieć stetoskop wyposażony w lejek jak oraz w membranę albo stetoskop z możliwością pracy w trybie lejka i w trybie membrany. Lejek trzymamy lekko przy klatce piersiowej, dzięki czemu można wychwycić tony o niskich częstotliwościach. Membrana, kiedy ją mocno dociśniemy wyłapuje tony o wysokich częstotliwościach.