Jak leczyć dysleksję?

Jak leczyć dysleksję?

Pod pojęciem dysleksji rozumiemy specyficzne trudności w czytaniu oraz pisaniu, które wynikają z zaburzeń czynnościowych obszarów kory mózgowej odpowiedzialnych za przetwarzanie liter oraz cyfr. Nie ma ona związku z poziomem inteligencji, jak często błędnie się twierdzi, a na dowód tego stwierdzenia warto przytoczyć nazwiska Hansa Chrystiana Andersena, Alberta Einsteina czy Winstona Churchilla, którzy dyslektykami byli, jednak mają swój wkład w to, jak dzisiaj postrzegamy cywilizację.

Dziecko z dysleksją ma nieco opóźniony w stosunku do rówieśników rozwój funkcji słuchowych, wzrokowych i ruchowych, które warunkują umiejętność czytania i pisania, a dodatkowo, pisząc lub czytając, wysila swój mózg pięć razy bardziej niż inni, nieobarczeni tym zaburzeniem. Czy można przyspieszyć rozwój tych funkcji? W jaki sposób pobudzić dojrzewanie móżdżku, a przy okazji pomóc dyslektycznemu dziecku? Podpowiadamy dzisiaj!

Ćwiczenia na dysleksję

Wizyta w poradni

Jeżeli podejrzewamy, że nasza pociecha cierpi na dysleksję, udajmy się z nią do poradni, gdzie profesjonalista pomoże jej nadrobić braki, wzmocnić umiejętności niezbędne przy czytaniu i pisaniu, a także poinstruuje nas, jak dbać o jej prawidłowy rozwój.

Ćwiczenia fizyczne

Pomocne mogą się także okazać… ćwiczenia fizyczne, mogące wspomóc proces dojrzewania układu nerwowego, którego niedojrzałość jest jedną z głównych przyczyn występowania problemów z pisaniem oraz czytaniem.

Ogólna zasada ćwiczeń fizycznych polega na pobudzaniu dojrzewania móżdżku, m.in. przez odwzorowywanie przez dzieci czterech wczesnych odruchów bezwarunkowych:

  • odruchu Moro,
  • ATNR (asymetrycznego odruchu zgięciowego),
  • symetrycznego odruchu zgiędowego
  • odruchu labiryntowego.

Wskazane są też inne ćwiczenia ruchowe, które trenują koordynację oraz koncentrację. Mogą pomóc zabawy tj. wchodzenie tyłem po schodach, podrzucanie i łapanie woreczków z ryżem czy kreślenie nogą ósemek w pozycji stojącej. Sądzi się, że w ten sposób zaciera się odruchowe szlaki, a utrwala połączenia świadomie wyuczone.

Fast ForWord

Z kolei metoda Fast ForWord, wykorzystywana w USA, pomaga skoordynować dyslektykom to, co słyszą, z tym, co widzą w książce, czyli opanować czytanie i pisanie. Chodzi o to, że dyslektycy nie rozróżniają dźwięków zbliżonych, takich jak „b” i „d”, w których różnice fonetyczne mogą trwać zaledwie 40 ms. Żeby umieć dobrze czytać, potrzebna jest tzw. świadomość fonologiczna, czyli wiedza o tym, że każde słowo można rozłożyć na składowe dźwięki, a tym dźwiękom przypisać poszczególne litery, które widzimy. Większości z nas świadomość ta przychodzi tak łatwo, że uważamy ją za odruch, tymczasem jest to wyuczona umiejętność.

Fast ForWord pomagają opanować przez ćwiczenia, w których słowa są początkowo sztucznie „rozbijane” na poszczególne dźwięki, a te z kolei dodatkowo wzmacniane i wydłużane, by ułatwić ich rozróżnianie. Z czasem uczniowie uczą się rozróżniać sekwencje coraz bardziej zbliżone do normalnej mowy. W polskich warunkach warto też wykorzystywać metody odwołujące się do większej liczby zmysłów (poza wzrokiem i słuchem); np. metodę integracji sensorycznej. Bliższych informacji powinien udzielić każdy dobry logopeda. Warto pamiętać, że im wcześniej zacznie się rehabilitację (niezależnie od tego jaką) tym lepsze i szybsze są efekty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!