Jak być dawcą szpiku kostnego

Jak być dawcą szpiku kostnego?

dawca szpiku kostnego

Jak być dawcą szpiku kostnego?

Zostając dawcą szpiku kostnego, możesz uratować komuś życie. Przerażającą, ale prawdziwą informacją jest to, że co 1,5 godziny pacjent w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Rak krwi może spotkać każdego – niezależnie od wieku.

Dla wielu z nich jedynym ratunkiem jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Aby doszło do przeszczepu, należy znaleźć dawcę, który będzie zgodny genetycznie z biorcą, jednak prawdopodobieństwo takiego dopasowania wynosi od 1 : 20 000 aż od 1: kilku milionów.

Jak zostać dawcą szpiku kostnego?

Im większa będzie liczba dawców, tym większe szanse na przeżycie będą mieli chorzy. Aby zostać dawca należy zarejestrować się w Fundacji DKMS Polska. Liczy się dosłownie każda osoba, albowiem każdy może uratować komuś życie.

Dawcą może zostać osoba między 18 a 55 rokiem życia. Dawca nie może mieć znacznej nadwagi, jednocześnie jego waga to minimum 50 kg.

Jak pobiera się szpik kostny?

  • Szpik pobiera się z grzbietu biodrowego (nie jest to rdzeń kręgowy). Od znajdującego się pod narkozą dawcy pobiera się ok. 5% szpiku i podaje go choremu.
  • Dawca przyjmowany jest na odział zwykle dzień przed oddaniem szpiku, w szpitalu pozostaje 2-3 dni. Po pobraniu może przez kilka dni odczuwać lokalny ból, podobny jak przy stłuczeniach. Szpik kostny dawcy ulega kompletnej regeneracji w przeciągu 2 tygodni.
  • Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod uzależniona jest od stanu zdrowia i preferencji chorego na białaczkę pacjenta. W miarę możliwości bierze się pod uwagę życzenia dawcy.
  • Koszt rejestracji potencjalnego dawcy (w tym badanie próbki krwi w laboratorium) wynosi 250 zł. Koszty rejestracji nie są pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia, dlatego tak ważne są dotacje finansowe – pozwolą na przebadanie większej ilości dawców, a w efekcie zwiększą szanse chorych na nowe życie.

Aby zarejestrować się jako potencjalny dawca, kliknij .

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.