Jak przechowywać leki

Jak przechowywać leki?

Jak przechowywać leki?

Jak przechowywać leki?

Źle przechowywane lub przeterminowane leki mogą być tak samo groźne jak niewłaściwie użyte.

Każdy z nas trzyma w domu jakieś leki . Wiele z nich można przechowywać długo, np. krople do oczu, w jednorazowych pojemniczkach , ale w domowych apteczkach znajdują się leki pozostałe  po niedokończonych kuracjach. Nie wiadomo po co je przechowujemy , szybko zapominamy jakie było ich pierwotne przeznaczenie. Najlepiej trzymać leki w specjalnej szafce. Do wnętrza powinno dopływać powietrze. Apteczkę z lekami powinniśmy trzymać w miejscu suchym i chłodnym i niedostępnym dla dzieci. Większość leków jakie mamy należy przechowywać w temperaturze 25 stopni. Jeżeli producent zaleci trzymać w chłodzie to informacja o tym będzie na ulotce.

Dla zachowania ostrożności  zamykaj na klucz leki na receptę: nasercowe, hormonalne, wszelkie aerozole, na astmę oraz oksykor, neomecynę, szczególna ostrożność zachowaj przy przechowywaniu  leków weterynaryjnych, ponieważ ich składniki mają większe stężenie.

Nie wolno ci używać:

  • czopków o zmienionym kształcie lub kolorze pokrytych nalotem
  • leków odstąpionych, o których nie wiemy jak były przechowywane
  • tabletek, które mają chropowata nierówna powierzchnię
  • drażetek, których powierzchnia jest  matowa, poplamiona lub pokryta szarym nalotem
  • otwartych syropów, które były otwarte, zwłaszcza jeżeli są mętne
  • kropli do nosa i oczu, jeżeli były stosowane przez inna osobę

Z apteczki powinniśmy usuwać wszystkie przeterminowane rzeczy, szczególna uwagę zwróćmy na leki, które są bez opakowania i które nie wiemy jak stosować. Takie przeterminowane leki najlepiej jest zanieść do apteki, tam mają specjalne pojemniki, z których śmieci wywożone są do utylizacji. Pamiętajmy, że zawsze przed użyciem jakiegoś antybiotyku należy sprawdzić datę przydatności.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.