Jak oddychać przeponą

Jak oddychać przeponą?

Jak oddychać przeponą

Jak oddychać przeponą?

Oddychanie jest niezbędne do życia – do tej prawdy nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Jednak wielu z nas nie wie, jak istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia jest oddychanie w sposób prawidłowy, z akcentem na właściwe wykonywanie wdechów i wydechów, które dostarcza organizmowi niezbędną do życia, odpowiednią dawkę tlenu.

Takim efektywnym oddychaniem, naturalnie pobudzającym ciało, dodającym nam siły i przynoszącym lepsze samopoczucie jest oddychanie przeponowe.

Korzyści z oddychania przeponą

Oddychać przeponą – mięśniem oddzielającym klatkę piersiową od jamy brzusznej – łatwiej jest mężczyznom. Kobiety muszą włożyć więcej wysiłku w nauczenie się tego procesu, ale naprawdę warto.

Do zalet oddychania przeponą możemy zaliczyć:

  • korzystny wpływ pracującej przepony na serce (działa ona jak masażer, usprawniający pracę serca),
  • dostarczanie tlenu każdej komórce organizmu,
  • lepszą jakość oddychania, przyczyniającą się do poprawy przemiany materii, pracy układu krążenia oraz układu pokarmowego,
  • poprawę samopoczucia i zmniejszenie negatywnych skutków stresu,
  • poprawę wyglądu skóry, włosów, paznokci.

 Jak nauczyć się oddychania przeponą?

Oddychania przeponą można się nauczyć. Panowie z reguły oddychają przeponowo, kobietom natomiast może to nastręczyć nieco problemów, warto jednak podjąć wysiłek i zdobyć umiejętność przeponowego oddychania. Jak to zrobić – wyjaśniamy poniżej.

Siadamy wygodnie, kładziemy ręce na brzuchu i wykonujemy głęboki wdech nosem, zwracając szczególną uwagę na to, aby nasz brzuch podnosił się do góry, napełniał powietrzem jak balonik. Wydychamy powietrze przez usta, powoli, zwracamy szczególną uwagę na nasz brzuch, który powinien w tej fazie wrócić do pozycji wyjściowej.

Więcej wskazówek na temat prawidłowego oddychania przeponą znajdziecie poniżej. Zachęcamy do obejrzenia filmów, gdyż rozjaśnią sporo waszych wątpliwości.

Jak oddychać przeponą? – porady video

Film poświęcony w całości technice oddychania przeponowego.

 

Jak odróżnić oddech piersiowy i przeponowy? Jak dobrze i zdrowo oddychać, robiąc mocny beatbox? Odpowiedzi na te pytania ilustruje poniższy film.

 

2/5 - (2 votes)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.