Jak rozpoznać u siebie kamicę nerkową?

Jak rozpoznać u siebie kamicę nerkową?

Jak rozpoznać u siebie kamicę nerkową?

Jak rozpoznać u siebie kamicę nerkową?

Kamica nerkowa, zwana popularnie moczową, to jedna z tych chorób, w których przypadku największym problemem jest fakt, iż bardzo często nie daje ona objawów lub są one na tyle nieznaczne, że bywają bagatelizowane. Dopiero kiedy chorzy są w poważnym stanie, bo na przykład dochodzi do jakichś powikłań lub występuje silny ból, dowiadują się, że cierpią na owe schorzenie i zwykle dopiero wtedy zaczynają się leczyć.

Dlatego wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak objawia się kamica nerkowa, a zwłaszcza osoby, które są na nią szczególnie narażone, tj. mężczyźni znajdujący się w wieku między 30 a 50 lat, choć statystyki podają, że kamica moczowa dotyka 1-2% całej populacji w naszym kraju, zatem statystycznie zachorować może każdy z nas.

Co to za choroba?

Kamica nerkowa polega na tym, że w nerkach lub drogach moczowych powstają złogi, znane powszechnie jako „kamienie”, które powodują silny ból podczas przemieszczania się. Kamienie powstają na skutek wytrącania się pewnych związków chemicznych, które znajdują się w moczu lub docierają do organizmu wraz z niewłaściwą dietą.

Objawy kamicy

Jak było wspomniane, u dużej części osób chorujących na kamicę nerkową objawy w ogóle się nie pojawiają, zwłaszcza na początku lub też są na tyle nikłe, że w ogóle nie zwraca się na nie uwagi bądź przypisuje się te objawy innym dolegliwościom. Często nawet zdarza się, że małe złogi („kamienie”) są wydalane wraz z moczem bez żadnego bólu, wobec czego w ogóle nie są zauważone. Dopiero kiedy pojawia się bolesna kolka nerkowa, chory trafia do lekarza i zostaje zdiagnozowany.
Tak jednak jest tylko w części przypadków, w innych bowiem choroba daje objawy, których nie powinno się bagatelizować. Najczęstszym jest ból o charakterze kolkowym, czyli przerywany, który pojawia się w okolicy lędźwiowej i nierzadko promieniuje do sąsiednich części ciała. U niektórych chorych pojawiają się też nudności, a nawet wymioty. Popularne są też objawy takie jak odczuwanie dyskomfortu w jamie brzusznej, obecność krwi w moczu, a także objawy ogólne, świadczące o tym, że w organizmie coś się dzieje, czyli podwyższona temperatura, uczucie rozbicia, zmęczenie i osłabienie. Nierozpoznana i nieleczona kamica często prowadzi do zakażenia dróg moczowych.

Rozpoznanie u lekarza

Chorzy, którzy udają się do lekarza, są poddawani zwykle urografii, przeglądowemu badaniu rentgenowskiemu jamy brzusznej, badaniu ultrasonograficznemu jamy brzusznej lub tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy małej (przy badaniu tym nie podaje się środka kontrastowego).

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.