Jak kopać studnię?

Budowa studni nie jest łatwą sprawą. Jeśli zamierzasz pracować przy użyciu tradycyjnych narzędzi, może to zająć sporo czasu i trudu, jednak efekt końcowy powinien być zadowalający.

Pracę rozpocznij od przygotowania miejsca na studnię i określenia dwóch podstawowych elementów, tzn. zastanów się jaką głębokość ma mieć twoja studnia i jaka ma być szerokość włazu. Wiadomo, że im głębsza i szersza studnia, tym więcej wymaga naszej pracy. Minimalne wymiary studni to 1 m szerokości i 2,5 m głębokości. Jednak musisz pamiętać, że w tak płytkiej studni woda nie będzie nadawać się do picia, ale wyłącznie do podlewania roślin. Przemyśl więc do jakich celów ma służyć twoja studnia i jeśli jest taka potrzeba zrób głębszą studnię.

Zaczynając pracę zaznacz granicę studni i kop w tym miejscu otwór w ziemi, im szerszy będzie tym łatwiej będzie ci kopać. Otwór studni może być okrągły lub kwadratowy. Gdy kopiesz coraz głębiej dobrze jest pomyśleć o wykorzystaniu tzw. stempli, które zapobiegną osuwaniu się ziemi do wykopu. Kopiemy do wyznaczonej przez nas głębokości. Na głębokości 3,5 metra jest już dużo czystsza woda.

Gdy otwór w ziemi jest gotowy, musimy umieścić w nim betonowe pieścienie, tak by utworzyły boki studni. Takie pierścienie oczywiście sporo ważą, dlatego będziemy potrzebować pomocy kilku mężczyzn lub dźwigu. Kiedy pierścienie są ułożone zasypujemy ich zewnętrzne boki piaskiem, a na otwór wkładamy wieko, by nikt przypadkiem nie wpadł do otwartej studni! Góra studni musi wystawać nad ziemię, na wysokość około 0,5 m. dzięki czemu będzie bezpieczna. Woda zacznie napływać do studni od spodu, czyli przez glebę i łączenia pierścieni studni.

Jak kopać studnię – wideo porady

Kopanie studni

2.2/5 - (4 votes)

Tagi:

  • jak kopać studnie
  • jak wykopać studnie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.