Lato może nieźle dać się w kość osobom starszym, ale nie tylko. Dlatego warto zadbać o to, aby w mieszkaniu panował orzeźwiający chłód.
Zanim wypowiemy ostateczną walkę upałom i słońcu, najpierw zadbajmy o to, aby ilość ciepła wytwarzanego w mieszkaniu była możliwie jak najmniejsza. W tym celu należy wyłączyć z prądu nieużywane urządzenia, jak choćby telewizor czy komputer.
W dzień
Aby w mieszkaniu było chłodno, należy nie dopuścić do tego, aby nagrzewały się szyby w oknach. W tym celu sprawdzą się markizy i zewnętrzne rolety. W przysłonięciu okna balkonowego czy przy tarasie pomoże rozstawienie parasola ogrodowego. Jeśli nie mamy do tego odpowiednich możliwości, wtedy zasłaniajmy się od słońca od wewnątrz. Posłużą nam do tego żaluzje (najlepsze drewniane od metalowych, ponieważ pochłaniają ciepło), rolety, gęsto utkane zasłony. Gdy na dworze szaleją upały, nie otwierajmy okien – zwłaszcza tych skierowanych w stronę południową i zachodnią. Nie wpuszczajmy do naszego mieszkania ciepłego powietrza.
W południe
Najlepiej sprawdzi się ustawienie w domu klimatyzatora, jednak nie wszystkich stać na takie ulepszenie. Najtańszy model to koszt rzędu 200-300 złotych. Można również zamontować wiatrak przy suficie. Najtańszy można kupić już od 120 do 190 złotych. Tego rodzaju urządzenia najskuteczniej obniżają temperaturę we wnętrzach. Ale są na to jeszcze inne sposoby. Jeśli mamy mały, przenośmy wiatrak, nawet taki biurkowy, postawmy przy nim dwie butelki z wodą, które wcześniej chłodziły się w zamrażarce. Od razu będzie można poczuć orzeźwiający chłód.
Inny sposób polega na wsypaniu kostek lodu do miski, które przełożymy listkami mięty i plastrami cytryny. Naczynie należy ustawić w kuchni lub salonie. Gdy tylko lód się rozpłynie, należy ułożyć nowe kostki.
Wieczorem
Zanim położysz się spać, nie zapomnij o dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia. Na co najmniej pół godziny szeroko pootwieraj wszystkie okna. W ten sposób oddasz na zewnątrz to ciepło, które zgromadziło się w trakcie całego dnia.
Wentylatory
Jeśli nie masz klimatyzacji w samochodzie, możesz zwykły wiatraczek włączyć do gniazda zapalniczki albo przymocować na przyssawki.
Jeśli chcesz schłodzić większe pomieszczenie, zastanów się nad kupnem wentylatora kolumnowego albo wiatraka śmigłowego, stojącego. W przypadku, gdy w domu jest małe dziecko, o wiele lepiej będzie zakupić urządzenie bez łopatek.
Schłodzić się możesz, pracując nawet przy komputerze. W tym celu wentylator zamontuj za pomocą łącza USB.
Co zrobić, aby poczuć się rześko w upalne dni?
Idealna na upały jest pościel z chłodnej satyny. Najczęściej wybieramy satynę bawełnianą. Nie bez powodu. Ten naturalny materiał doskonale przepuszcza powietrze, dzięki temu nie pocimy się.
Aby poprawić klimat w pomieszczeniu, spryskajmy zimną wodą rośliny. A krzesła i inne meble ogrodowe zawsze kupujmy w jasnych kolorach.
basen i zimny drink :) a tak serio, to dobrą metodą jest ocieplenie domu styropianem, wiosna jest optymalna na przeprowadzenie ocieplania, no i do tego plus bo i zimą ciepło!