Ogromne znaczenie dla zdrowia ma wykorzystywanie naturalnych sił przyrody – słońca, powietrza, wody. Słońce pobudza do życia, wzmacnia organizm i zwiększa jego odporność, ale przedawkowanie promieni słonecznych może zaszkodzić. Kolor skóry zmienia się pod wpływem promieni słonecznych, ciemnieje. U wielu osób o cerze delikatnej i wrażliwej (zwłaszcza u osób o rudym kolorze włosów) często pojawiają się piegi, plamy i ostuda. Piegi umiejscawiają się symetrycznie na policzkach, bokach nosa, czasem i rękach. Utrzymują się przez całe lato, bledną jesienią, a zimą czasem zupełnie znikają.
Nie wszystkie kobiety uważają, że piegi dodają uroku. Jeśli nie chcesz, by się pojawiły, przygotuj sama specjalny krem ochronny. To proste!
Jak przygotować domowy krem na piegi?
Skuteczną ochroną przed piegami specjalnie dobrane wcierki i kremy, z uwzględnieniem różnych rodzajów skóry.
Dla cery suchej:
- okiść cynku – 3 g,
- chinina – 2 g,
- masło roślinne 5 g.
Te trzy składniki rozcieramy dokładnie, aż do otrzymania jednolitej papki. Następnie dodajemy jeszcze 15 g wazeliny i znów rozcieramy całość.
Dla cery tłustej:
- chinina – 2 g,
- okiść cynku – 3 g,
- gliceryna – 5 g.
Mieszamy i rozcieramy (jak wyżej).
Przepis drugi: ubijamy (na sztywno) białko i dodajemy: glicerynę – 25 g, alkohol – 50 g, białą glinkę – 20 g. Wszystkie składniki mieszamy bardzo dokładnie i rozcieramy.
Dla każdego rodzaju skóry:
Ubijamy białko i dodajemy:
- glicerynę – 4 g alkohol,
- 100 g sok z jednej cytryny.
Bardzo dokładnie mieszamy.
* * *
Mówiąc o profilaktyce piegów, nie można nie wspomnieć o kwaśnym mleku, które używane do mycia daje dobre efekty. Zapobiega powstawaniu piegów i rozjaśnia te już istniejące. Jeśli pokaże się niewielka ilość piegów, wystarczy rano i wieczorem przetrzeć skórę świeżym sokiem cebuli, cytryny lub octem.