Jak optycznie wyszczuplić twarz

Jakie są najlepsze kosmetyki do skóry suchej i atopowej?

skóra sucha i atopowa

Jakie są najlepsze kosmetyki do skóry suchej i atopowej?

Nadwrażliwość skóry wynika z zaburzonej pracy warstwy lipidowej naskórka. Uszkodzona bariera skóry łatwo przepuszcza alergeny, a także pozostałe szkodliwe czynniki. Przypadłość ta może występować niezależnie od rodzaju skóry. Prawidłowe funkcjonowanie warstwy ochronnej naskórka może przywrócić właściwie dobrana kuracja.

Z kolei skóra atopowa to następstwo czynników genetycznych lub środowiskowych. Najczęściej jest sucha, skłonna do podrażnień, a także  ma nieszczelną barierę białkowo-lipidową. Te problemy sprawiają, że osoba ze skórą atopową powinna znajdować się pod opieką dermatologa. Ukojenia dla wszelkich podrażnień możemy szukać także w preparatach z apteki. Ważne jest przy tym, aby nie przesadzać z ilością kosmetyków.

Jakie są najlepsze kosmetyki do skóry suchej i atopowej?

Zasada jest prosta: im mniej, tym lepiej. Wybierane preparaty powinny być przeznaczone do stosowania na skórę atopową i nadwrażliwą, gdyż w swoim składzie nie zawierają parabenów, alkoholu, barwników oraz środków zapachowych. W ukojeniu piekącej, swędzącej, zaczerwienionej i stwardniałej skóry pomogą również domowe sposoby. Warto wypróbować letnie kąpiele z dodatkiem krochmalu przygotowanego z mąki ziemniaczanej, mieszanki z otrąb pszennych i siemienia lnianego.

Preparaty do mycia skóry suchej i atopowej

Skóra skłonna do podrażnień wymaga szczególnego traktowania. Powinna być ona oczyszczana codziennie pod prysznicem lub podczas kąpieli. Ważna jest przy tym temperatura wody, która nie powinna przekraczać 36°C, gdyż gorąca jeszcze bardziej ją podrażni, a także czas trwania, czyli 5-10 minut. Skóra podczas mycia nie powinna być pocierana, ani szorowana, gdyż może to ją dodatkowo uszkodzić. Do oczyszczania należy używać tzw. dermokosmetyków, czyli specjalnych preparatów myjących stosowanych zarówno do twarzy, jak i do ciała.

Doskonale sprawdzą się hipoalergiczne emulsje, oliwki i żele, które oczyszczą skórę skutecznie, chroniąc jednocześnie naturalną warstwę lipidową naskórka przed wszelkimi podrażnieniami.

Preparaty te mają w składzie substancje zmiękczające skórę, np. glicerynę, wazelinę, a także oleje roślinne, wodę termalną i witaminy. Nie znajdziemy w nich natomiast mydła i detergentów. Do pielęgnacji twarzy świetnie nadaje się również płyn micelarny.

Ukojenie skóry suchej i atopowej

Mocna zewnętrzna warstwa hydro-lipidowa zapewnia właściwe nawilżenie naskórka. Jej prawidłowe funkcjonowanie zapewnia również dobrą regenerację, co z kolei wpływa na ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. A im więcej szkodliwych czynników przenikających w głąb skóry, tym więcej podrażnień i stanów zapalnych. Dlatego też ważne jest, aby zapobiegać wysuszeniu skóry. Pomogą nam w tym tzw. emolienty.

Są to specjalistyczne kremy i lotiony, które swoim składem odpowiadają fizjologicznej budowie warstwy lipidowej naskórka. Ich działanie ma za zadanie uszczelnić naskórek oraz pobudzić jego naturalne mechanizmy naprawcze, a także nawilżyć i natłuścić skórę. Preparat, który jest wchłaniany przez coraz głębsze partie naskórka, powoduje blokowanie kanalików, przez które woda wyparowuje na zewnątrz. Dzięki temu zmniejsza się szorstkość skóry, a podrażnienia ulegają złagodzeniu.

W ciągu dnia powinno się stosować preparaty z filtrami UV, których zadaniem jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Do skóry atopowej i skłonnej do podrażnień powinno się wybierać filtry mineralne, które rzadziej wywołują uczulenia niż chemiczne.

Szybka pomoc w podrażnieniach

Podrażnienia na skórze mogą wywoływać: chlorowana woda, klimatyzacja, suche i zanieczyszczone powietrze, a także nagła zmiana temperatury. Pod wpływem tych czynników skóra staje się napięta, wysuszona i szorstka, pojawiają się zaczerwienienia, pieczenie oraz świąd. Ukojenie przyniosą preparaty, które w swoim składzie zawierają substancje łagodzące o wysokim stężeniu, między innymi D-pantenol, alantoinę, masło Shea i karite.

Substancje te tworzą barierę dla czynników podrażniających i zapewniają natychmiastowe i długotrwałe działanie. W łagodzeniu podrażnień świetnie sprawdzi się również woda termalna. W aptekach dostępne są także kosmetyki zawierające substancje antybakteryjne, dzięki którym ograniczone jest osiadanie drobnoustrojów na naskórku.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.