Jak chronić się przed komarami i meszkami?

Komary występują niemal na całej kuli ziemskiej. W Europie jest ich około 80 gatunków, a w strefach zwrotnikowych obu półkul znacznie więcej. Miejscem ich wylęgania są wody stojące – larwy i poczwarki komarów rozwijają się w wodzie. Dorosłe komary są niewielkimi szarobrązowymi owadami (0,5-1 cm długości) o wąskich skrzydłach. Samice większości gatunków komarów żywią się krwią zwierząt stałocieplnych, którą wysysają za pomocą odpowiednio przystosowanego narządu gębowego – kłujki. Samce odżywiają się pokarmem roślinnym i nie stanowią dla nas zagrożenia.

Większość gatunków jest aktywna wieczorem, wczesnym rankiem i po południu w ciepłe, wilgotne dni. Najwięcej komarów pojawia się w maju, czerwcu oraz sierpniu.

Wskazówki, jak chronić się przed komarami oraz meszkami

Ukłucia komarów są bolesne, ich ślina na długi czas podrażnia skórę. U osób wrażliwych wywołuje czasami odczyny alergiczne. Rozdrapywanie swędzących bąbli może spowodować zakażenie wtórne.

Komary, zwłaszcza na terenach tropikalnych, przenoszą wiele chorób: żółtą febrę, dengę, malarię, tulare-mię, wirusowe choroby układu nerwowego.

Dokuczliwe są także ukłucia meszek i kuczmanów.

  • Meszki wyglądają jak malutkie czarne muszki. Larwy rozwijają się w wodach płynących, dlatego też najwięcej ich jest nad czystymi strumieniami i rzekami. Kłują boleśniej niż komary i powodują bardziej uciążliwe podrażnienia skóry. Meszki nie wlatują do pomieszczeń – atakują na otwartej przestrzeni.
  • Kuczmany są podobne do komarów, ale niniejsze i bardziej agresywne.

meszka

Skuteczne sposoby ochrony przed komarami i meszkami

Najskuteczniejszą metodą ochrony domu przed komarami i kuczmanami jest zamocowanie w oknach siatki o drobnych oczkach. Chronić ona będzie pomieszczenia także przed innymi nieproszonymi gośćmi: muchami, osami itp.

Jeżeli nie ma siatki, trzeba wieczorem zamykać okna lub przy otwartych nie zapalać światła. Przed spaniem warto radykalnie rozprawić się z komarami: zamknąć okna, zapalić silne światło (koniecznie w tej kolejności), następnie omieść ściany i sufit szmatką na długim kiju lub dużą szczotką, zabijając przepłoszone, podrywające się do lotu owady.

Okna można otworzyć dopiero po zgaszeniu światła. Najbardziej jesteśmy narażeni na ukłucia komarów podczas snu, dlatego też łóżeczka i wózki ze śpiącymi dziećmi należy przykrywać płatami gazy.

O „gryzienie” posądzana jest często i niesłusznie komarnica – owad o charakterystycznych, długich nogach, podobny do komara, ale od niego większy. W sprzedaży jest wiele preparatów aerozolowych przeznaczonych do zwalczania owadów latających.

W pomieszczeniach można również zastosować elektrofumigator. Jest to urządzenie, które po włączeniu do kontaktu podgrzewa płytkę nasączoną substancjami owadobójczymi. Nie powinno się stosować go w obecności małych dzieci i osób chorych, zwłaszcza ze skłonnościami do uczuleń, gdyż wydziela trujące opary.

W czasie biwaku na świeżym powietrzu można w pobliżu namiotu postawić żarzącą się spiralę owadobójczą, którą zapala się jak kadzidełko. Działa ona na podobnej zasadzie jak elektrofumigator – pod wpływem wysokiej temperatury ulatnia się z niej substancja owadobójcza.

spirala-owadobojcza

 

Wszystkie preparaty do zwalczania owadów należy stosować dokładnie według instrukcji podanej na etykiecie lub dołączonej ulotce (każdy legalnie sprzedawany preparat jest zarejestrowany w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, ma swój numer rejestracyjny i etykietę lub ulotkę w języku polskim).

Przed komarami i meszkami chroni również odpowiednie ubranie: długie spodnie, koszule z rękawami, nakrycie głowy. Niestety, kuczmany potrafią wśliznąć się pod ubranie, a także boleśnie pokłuć owłosioną skórę głowy. Przed ukąszeniem owadów krwiopijnych dość skutecznie zabezpieczają preparaty odstraszające w płynie, sztyftach lub aerozolach, przeznaczone do smarowania ciała. Jeśli ich nie mamy, odkryte miejsca możemy posmarować olejkiem goździkowym lub eukaliptusowym.

Na działce lub wokół wiejskiego domu warto ograniczyć miejsca wylęgu uciążliwych owadów: zasypać błota, stare kałuże, zlikwidować lub szczelnie przykryć ogrodowe beczki i wiadra z wodą, udrożnić rowy i kanały przepływowe (komary i kuczmany rozwijają się tylko w wodzie stojącej).

Łagodzenie skutków ukąszeń

Aby złagodzić skutki ukłuć owadów, można miejsca ukąszeń smarować papką mentolową, sokiem z liści aloesu lub babki. W przypadku silnej reakcji dobrze jest zażyć preparaty wapniowe; leki antyhistaminowe (odczulające) może zalecić tylko lekarz.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.