Jak technologia zmienia nasze życie?

Jak technologia zmienia nasze życie?

technologia

Każdy dzień rozpoczynasz tak samo. Najpierw poczta mailowa, potem Facebook. Ani na chwilę nie rozstajesz się ze swoim smartfonem.

Komputery i inne technologie w decydującym stopniu zmieniły nasze życie. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, pod jak wielkim wpływem jesteśmy. Niekiedy w ich towarzystwie spędzamy o wiele więcej czasu niż z rodziną czy bliskimi. Dla wielu rozłąką z Internetem byłaby wręcz nie do przeżycia. Zdaniem neurologów technologie są jak kokaina, uzależniają i wywołują depresję. Dlatego też Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wpisało uzależnienie od Internetu na listę chorób.

Wirtualny świat

Obecnie coraz częściej rozmowy wirtualne przysłaniają nam normalne relacje w realu. To na Facebooku nawiązujemy przyjaźnie, wyżalamy się na czatach internetowych,  rozmowa przez SMS staje się dla nas wygodniejsza niż normalna rozmowa. Prowadząc wirtualne rozmowy nie musimy skupiać swojej uwagi na rozmówcy całkowicie, tylko w takim stopniu, w jakim chcemy. Obce staje się uczucie wstydliwości, nieśmiałości czy krępacji. Jednakże nie udoskonalamy w ten sposób swoich umiejętności społecznych. W konsekwencji normalne, codzienne relacje stają się dla nas z każdym dniem coraz trudniejsze.

Samotność

Wielu psychologów na całym świecie zgodnie przyznaje, że relacje wirtualne są jedynie powierzchowne. My nie staramy się dać z siebie zbyt wiele, jak również nasz rozmówca za nadto się nie wysila. W ten prosty sposób przestajemy czerpać z wirtualnych związków to, co daje nam prawdziwe spotkanie, a więc inspiracji czy przynależności. Gdy otaczają nas tylko wirtualni znajomi, zaczynamy być samotni. Ponadto innych ludzi zaczynamy traktować przedmiotowo. Wystarczy jedno kliknięcie myszą, aby usunąć kogoś ze swojego życia.

Ale i siebie samych przedstawiamy zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Dodajemy zdjęcia i dzielimy się informacjami ze swojego życia. Chwalenie się na portalach społecznościowych jest wysoko cenione. Liczy się tylko to, kto ile ma lajków. W ten sposób z łatwością przychodzi nam rozbudzenie egocentryzmu.

Jeszcze do niedawna wielu specjalistów było zachwyconych nowymi technologiami. Dziś jednak Ci sami naukowcy zgodnie potwierdzają, aby nie dać się posunąć zbyt daleko w kontaktach ze światem internetowym, bo zmiany, które zajdą w naszej osobowości będą utrudniały kontakt z rzeczywistością.

Czy to uzależnienie?

Zastanawiasz się, czy jesteś uzależniony od technologii? W takim razie przeprowadź prosty test. W weekend nie włączaj komputera, nie wchodź na Facebooka ani na skrzynkę mailową. Nawet jeśli w początkowej fazie okazuje się to trudne, po kilku godzinach zobaczysz, z jaką łatwością będzie Ci to przychodziło. A czas abstynencji technologicznej można przeznaczyć na inne cele, np. na spotkanie z przyjaciółmi, wyjście do kina czy pubu.

Prawdziwe relacje społeczne opierają się na wsparciu, zrozumieniu i akceptacji. Dostajemy szansę pokazania się takimi, jakimi w gruncie rzeczy jesteśmy. Jeśli nie poświęcamy swej uwagi kontaktom wirtualnym zapytajmy sami siebie, dlaczego zatem przesiadujemy na Facebooku? Dlaczego nie wyobrażamy sobie dnia bez komputera? Dlaczego smucimy się, gdy pod nowo dodanym zdjęciem nie pojawia się nowy komentarz? Spróbuj pokonać lęk i odpowiedzieć sobie, przed czym uciekamy, jeśli decydujemy się na wejście w wirtualny świat.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.