Jak chłodzić komputer?

Twój komputer przegrzewa się i obawiasz się, że może to doprowadzić do jego awarii? Zacznij działać już dzisiaj i wybierz dla siebie odpowiedni rodzaj chłodzenia.

Podpowiadamy, jak można chłodzić komputer, jakie rodzaje chłodzenia są dostępne itp. Zapraszamy do zapoznania się z treścią poniższej porady.

komp chlodzic

Rodzaje chłodzenia komputera

Mamy kilka rodzajów chłodzenia komputera:

  • Chłodzenie pasywne – polegające na odprowadzaniu ciepła w wyniku tzw. konwekcji swobodnej powietrza wokół radiatora i układu lub wymuszenia ruchu powietrza przez wentylator komputera bez dodatkowego wymuszania ruchu powietrza przez układ chłodzenia. Konieczny jest wydatny radiator.
  • Chłodzenie aktywne – polegające na odprowadzaniu ciepła za pomocą coolera (czyli wentylatora) oraz radiatora w tym samym czasie. Radiator zabiera ciepło z chłodzonego elementu i oddaje go do wentylatora, który z kolei wydmuchuje je na zewnątrz.
  • Chłodzenie wodą – polega na chłodzeniu cieczą i polecane jest w przypadku komputerów „podkręconych”, ze zwiększoną szybkością pracy i wydajności sprzętu komputerowego, dla których inne metody nie są wystarczające. Wykorzystuje się do niego kilka elementów – z reguły jest to blok wodny, chłodnica, pompka i zbiornik wyrównawczy, połączone ze sobą za pomocą wężów.

Jak chłodzić komputer? – porady video

Więcej informacji na temat chłodzenia komputera, poszczególnych rodzajów chłodzenia, ich wad, zalet itp. przedstawiają poniższe filmy. Zapraszamy do ich obejrzenia.

Co warto wiedzieć na temat chłodzenia komputera?

Chłodzenie komputera w akwarium

Olejowe chłodzenie komputera

Test starych procesorów na działanie bez chłodzenia

 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.