Jak wykonać zrzut ekranu? – funkcja „Print Screen”

Zdarza się że mamy problemy z pobraniem jakiegoś obrazka, potrzebujemy kopii treści wygenerowanej w przeglądarce internetowej lub chcemy uzyskać „zdjęcie” naszego pulpitu z otworzonymi oknami aby pokazać znajomym jakiś układ albo wyjaśnić im obrazowo jak rozwiązać jakiś problem związany z obsługą komputera.

print scrin

Pojawia się wtedy konieczność zrobienia tak zwanego screena czyli zapisania w pamięci komputera aktualnego widoku ekranu. Wielu niezaawansowanych użytkowników sprzętu elektronicznego nie spotkała się wcześniej z koniecznością skorzystania z tej opcji lub posiada aktualnie urządzenie nieco różniące się w układzie klawiszy na klawiaturze od poprzednich wersji. Rodzą się wtedy pytania związane z użyciem tej funkcji. Jest ona bardzo przydatna i łatwa do przyswojenia.

A oto kilka wskazówek dla osób z wątpliwościami

  1. Za pomocą funkcji „Print Screen” robimy zrzut ekranu czyli zapisujemy obraz wyświetlany na naszym monitorze w momencie wciśnięcia klawisza razem ze wszystkimi oknami (aktywnymi i nieaktywnymi), pulpitem i jego włączonymi paskami jeżeli jest widoczny w tle.
  2. W momencie naciśnięcia klawisza „Print Screen” obraz zapisuje się w pamięci komputera. Działa to podobnie jak przy użyciu kombinacji klawiszy ctrl + C
  3. Aby uzyskać obraz zapisany w dowolnym formacie musimy otworzyć wybrany program (np. start/programy/akcesoria/paint – program jest dostępny dla każdego użytkownika systemu operacyjnego windows) i wkleić naszego screena używając klawiszy ctrl + V lub wybrać na pasku menu kolejno funkcje – edycja, wklej
  4. Po ewentualnym sformatowaniu zapisujemy zdjęcie w pożądanym formacie np. jpg, png, pdf (plik/zapisz lub ctrl + s). Jest ono już gotowe do dalszego przesłania lub do druku.
  5. Może pojawić się taka sytuacja, że będziemy potrzebować zrzutu tylko aktywnego okna bez innych elementów wyświetlanych na ekranie w momencie użytkowania. Używamy wtedy kombinacji klawiszy – Alt + „Print Screen” i postępujemy analogicznie jak w poprzednim przypadku.
  6. Popularne obecnie klawiatury nie zawsze posiadają omawiany klawisz „Print Screen” może nieć on nazwę „Prt Sc”, „PrtScn”, „PSC”; na laptopach pojawia się przy klawiszu z napisem END i wtedy musimy wcisnąć dodatkowo Fn – klawisz znajdujący się w lewym dolnym rogu klawiatury (Fn + „PrtSc”)
5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.