Jak urządzić taras?

Taras jest takim miejscem, które w letnie dni świetnie sprawdzi się jako zakątek, gdzie będziemy mogli wiosną i latem poczytać książkę czy wypić herbatę, oderwać się na chwilę od otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego warto zadbać, aby meble, które się tam znajdują, były jak najbardziej wygodne oraz – co raczej nie powinno budzić wątpliwości – ładne. Urządzenie dużego tarasu nie sprawia większych trudności.

Jednak nawet z niewielkiego możemy stworzyć naprawdę uroczy zakątek.

Wskazówki, jak urządzić funkcjonalny taras 

Najważniejsze jest to, aby meble, rośliny oraz pozostałe rzeczy, które umieścimy na tarasie, tworzyły harmonijną całość. Jeśli np. decydujemy się na styl rustykalny – do drewnianego stołu i krzeseł dopasujmy proste, surowe donice z gliny.

  • Jakie meble na taras wybrać?

W sklepach spotkamy naprawdę wiele różnych mebli ogrodowych, dlatego bez wątpienia każdy znajdzie coś, co trafi w jego gust. Meble na taras mogą być drewniane, wiklinowe, plastikowe, a nawet z metalu. Najpraktyczniejsze są składane lub wkładane jedne w drugie, gdyż łatwo można je przechowywać zimą np. w piwnicy domu. Warto też przy wyborze mebli ogrodowych zwrócić uwagę na to, czy są one łatwe do mycia oraz konserwacji. Meble drewniane z reguły zabezpiecza się impregnatem, co sprawia, że nie niszczą się tak szybko. Warto jednak dodatkowo pokryć je lakierem wodoodpornym.

Na dużym tarasie z powodzeniem możemy ustawić komplet mebli (stół, krzesła, ławy, fotele, kanapę, barek). Mniejszy taras sprawia nieco więcej problemów, jeżeli chodzi o jego wygodne urządzenie, jednak i na nim zmieszczą się zapewniające komfort np. wiklinowe taborety i stolik lub niewielki zestaw mebli plastikowych.

taras-jak-urzadzic

  • Jak wykończyć podłogę tarasu?

Nad wyborem tworzywa, którego użyjemy do wykończenia podłogi tarasu, warto się bardzo dobrze zastanowić. Podłoga powinna bowiem pasować przede wszystkim do stylu domu oraz do otaczającej go roślinności, a także do wystroju tarasu. Ważne jest także to, czy będzie ona łatwa do utrzymania w czystości i nieśliska.

Taras z reguły posiada gotową posadzkę betonową. Możemy wyłożyć ją terakotą albo gresem (płyty z drobno zmielonej gliny, skaleni, kwarcu, kaolinu) czy klinkierem (wypalany z gliny w bardzo wysokiej temperaturze, w kolorach od żółci do czerwieni) lub przykleić do niej terakotę. Wybierajmy zawsze płytki mrozoodporne, posiadające odpowiedni certyfikat, do których używajmy też mrozoodpornych klejów. Jeśli taras połączony jest z ogrodem schodami, najlepiej pokryć je płytkami przeciwślizgowymi.

  • Jak wybrać parasole na taras?

Najlepsze są takie parasole, które posiadają stelaż oraz metalową rączkę. W naszym klimacie promienie słońca nigdy nie padają pionowo – najbardziej sprawdzają się więc parasole z przegubem, który ułatwia ustawianie czaszy pod różnym kątem. Możemy wybrać „wolnostojące” lub montowane pośrodku stołu. Te pierwsze muszą mieć solidną podstawę, najczęściej wykonaną z plastiku. Aby były cięższe, sypie się tam suchy piasek lub wlewa wodę.

Kupując parasol, warto też przyjrzeć się bliżej materiałowi, z którego jest on wykonany. Powinien harmonizować z całością wyposażenia. Jeżeli wyda nam się zbyt skromny, możemy np. jego brzegi obszyć frędzlami.

parasol-ogrodowy

5/5 - (1 vote)

One Response

  1. mirka 16 czerwca 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.