Jak rozpoznać dni płodne i niepłodne

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne?

dni płodne i niepłodne

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne?

Statystycznie rzecz ujmując, kobieta jest płodna przez ok. 4 % swojego życia. Niepłodna jest do okresu dojrzewania, czyli do ok. 15 roku życia, a także po okresie pokwitania,  czyli w wieku ok. 50 lat.

W pozostałym okresie życia, mniej więcej pomiędzy 15 a 50 rokiem życia, płodność występuje jedynie przez kilka dni każdego cyklu miesiączkowego, gdy komórka jajowa jest uwalniana z jajnika.

Wskazówki, jak obliczać dni płodne i niepłodne

 

Może być w tym czasie zapłodniona przez plemniki, które na 5 dni przed tym czasem znalazły się w macicy lub przebywają w niej przez 3-4 dni od owulacji.

Okres płodności można bezbłędnie rozpoznać, obserwując swoje ciało. W przypadku kobiet regularnie miesiączkujących co 28 dni dni płodne występują od 10 do 18 dnia cyklu. Pierwszy dzień cyklu to równocześnie pierwszy dzień miesiączki. Jeżeli kobieta miesiączkuje nieregularnie, obliczenie dni płodnych staje się nieco trudniejsze. Uwzględnić też zawsze trzeba takie czynniki jak np. stres, zmiany klimatu itp., które mogą nie tylko wydłużyć lub skrócić cykl, ale także przesunąć owulację.

W sprzedaży dostępne są także testy owulacyjne. Opakowanie zawiera z reguły 5 testów płytkowych. Testy należy wykonywać przez 5 kolejnych dni lub do momentu wykrycia wzrostu LH. Ważne jest aby testy były wykonywane o tej samej porze, najlepiej między 10 a 20.

W przypadku cyklu trwającego dłużej lub krócej niż 28 dni można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów dni płodnych i niepłodnych.

1.2/5 - (59 votes)

4 komentarze

  1. Paulina 26 grudnia 2012
    • an 7 kwietnia 2013
  2. Aga 5 listopada 2013
  3. Monika 17 października 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.