Decydując się na tabletki antykoncepcyjne, trzeba zdawać sobie sprawę, że nigdy nie będą obojętne dla organizmu. Każda kobieta inaczej reaguje na hormony, w zależności od wieku, stanu zdrowia, sytuacji życiowej itp., stąd na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów.
Często znalezienie tego idealnego jest możliwe jedynie dzięki metodzie prób i błędów.
Jak dobiera się tabletki antykoncepcyjne?
Przez pierwsze dwa-trzy cykle gorsze samopoczucie w czasie brania tabletek jest normalne, jeżeli trwa dłużej – to znak, że trzeba je zmienić, koniecznie po konsultacji z lekarzem. Z częściej występujących działań niepożądanych mogą występować: obrzmienie i bolesność piersi, nudności, wymioty i wzdęcia, nadwrażliwość na światło, suchość pochwy, migreny, plamienia i krwawienia, bóle głowy, zaburzenia widzenia, duszności itp., które świadczą o tym, że dawka hormonu zawarta w tabletkach nie jest odpowiednia dla organizmu.
Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych niezbędne jest także badanie ginekologiczne, wskazane byłoby także zbadanie poziomu hormonów w organizmie. Pamiętajmy też, że pigułek antykoncepcyjnych nie powinny przyjmować kobiety z chorobą wieńcową, miażdżyca migrenami z aurą, po zatorach i wylewach, a także cierpiące na nowotwór piersi itp.