Jak radzić sobie ze spadkiem libido u kobiety?

spadek libido

Jak radzić sobie ze spadkiem libido u kobiety?

Libido u kobiety jest tak samo wrażliwe i zmienne, jak ona sama. Spada, jak i wzrasta na skutek temperatury uczuć partnerów czy relacji w ich związku.

Jednakże w największym stopniu mają na nie wpływ hormony.

Pigułka antykoncepcyjna

„Teraz mogę zawsze, ale nigdy mi się nie chce” – tak twierdzą niektóre kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne. Pigułka może sprawić, że kobieta ma gorszy humor, zmniejsza również poziom hormonów, które są odpowiedzialne za popęd seksualny. Dlatego warto jest przetestować kilka rodzajów tabletek i wybrać idealną dla siebie. Stąd zalecana jest wizyta u ginekologa i wyjaśnienie mu swojego problemu niskiego libido. Jeśli jednak wszystkie pigułki już przetestowałaś, a rezultatów jak nie było, tak nie ma, wtedy postaraj się ponieść spontaniczności. Zamiast planować, zacznij fantazjować. W aptece można zakupić preparaty, które likwidują działania niepożądane wywołane kuracją antykoncepcyjną. Jest to chociażby wyciąg z buzdyganka ziemnego, który zwiększa libido, żeńszeń czy imbir.

Druga faza cyklu miesiączkowego

Około 14 dnia cyklu większość kobiet zaczyna przechodzić jajeczkowanie. Wtedy gwałtownie wzrasta poziom estrogenu i androgenów, które zwiększają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Zaś pod koniec cyklu dochodzi do zmniejszenia ochoty na zbliżenia, ponieważ współżycie w tym okresie mogłoby stanowić niebezpieczeństwo dla młodej ciąży. Porozmawiaj z partnerem i poproś go, aby stworzył odpowiedni klimat. Ktoś kiedyś powiedział, że gra wstępna u kobiety trwa cały dzień, dlatego jaki dzionek, taka noc. Od tego, jak zachowywał się nasz małżonek względem nas zależy, czy będziemy mieć ochotę na czułości czy też nie. Im bardziej czuły i troskliwy będzie nasz partner, tym szybciej i o wiele chętniej odpowiemy na jego zaloty. W tym przypadku również przydadzą się naturalne preparaty, m.in. wyciąg z niepokalanka, który pozytywnie wpływa na poziom libido.

Po porodzie

Spadek libido po urodzeniu dziecka jest spowodowany wzrostem oksytocyny, która zbliża matkę do dziecka oraz prolaktyny, która zwiększa laktację. To działanie natury, która dąży do tego, aby kobieta zajęła się dzieckiem i na nim skupiła swoją uwagę, a nie współżyła z mężczyzną, co mogłoby spowodować szybkie zajście w kolejną ciążę. Warto przynajmniej na sześć tygodni powstrzymać się od czułość. Rany po porodzie muszą się dobrze zagoić, kobieta musi także dojść do siebie po wysiłku spowodowanym urodzeniem dziecka i sprawowaniem nad nim opieki. Libido wzrośnie, gdy przestaniesz karmić piersią, wtedy spadnie poziom prolaktyny. Jest grupa kobiet, która boi się odbywania stosunków po porodzie z uwagi na ból i dyskomfort z nim związany. Dlatego w tym czasie o wiele lepiej postawić na pieszczoty, które sprawią przyjemność wam obojgu.

Menopauza

W okresie przekwitania wiele kobiet skarży się na spadek libido. Dochodzi wtedy do obniżenia się poziomu estrogenu i androgenów. Dlatego wielu lekarzy zaleca na ten okres przyjmowanie hormonów. To ich zdaniem najlepsza forma zapobiegania kłopotom związanych z pożądaniem (a w zasadzie jego braku). Jeśli z jakiś przyczyn nie możesz zażywać hormonów, wtedy postaw na zioła. Ziołowe mieszanki również obudzą uśpione w Twoim organizmie hormony odpowiedzialne za libido. Wraz z zanikaniem estrogenów, dochodzi do zmian w narządach rodnych, które stają się suche i podatne na uszkodzenia. Stąd u wielu kobiet dyskomfort podczas stosunków i niechęć do następnych. Dlatego spróbuj używać żele z estrogenami czy też lubrykanty.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.