Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Jeżeli przebywamy poza swoim miejscem zamieszkania, a chcemy zagłosować, mamy kilka możliwości.

Omawiamy je poniżej. Zapraszamy do lektury!

Jak głosować poza miejscem zamieszkania? – wskazówki

Po pierwsze możemy się dopisać do rejestru w wybranym obwodzie, składając wniosek w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywamy, najpóźniej do 10 dni przed pierwszą turą wyborów. W ten sposób zostajemy automatyczne skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania, także w przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów. Jeżeli chcemy wziąć udział w ponownym głosowaniu w innym obwodzie, musimy otrzymać z urzędu gminy sporządzającego spis wyborców zaświadczenie o prawie do głosowania.

Po drugie możemy postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani, najlepiej do tygodnia przed głosowaniem. Dzięki takiemu zaświadczeniu możemy zagłosować w dowolnym miejscu na terenie kraju, za granicą, a także na polskim statku. Warto pamiętać, że jedno zaświadczenie wystarczy na jedno głosowanie. Jeżeli je zgubimy, nie możemy otrzymać kolejnego ani też wziąć udziału w głosowaniu w miejscu zamieszkania.

Jeżeli przebywamy w szpitalu, więzieniu, zakładzie karnym itp., możemy zostać wpisani na listę wyborców przez dyrektora jednostki. Przed drugą turą, jeżeli opuścimy tę jednostkę, musimy ponownie wpisać się na listę wyborców w swoim miejscu zamieszkania, dokumentując opuszczenie jednostki.

Osoby kończące najpóźniej w dniu głosowania 75 lat, a także osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub ciężkim stopniu niepełnosprawności mogą głosować przez pełnomocnika. Wniosek należy złożyć do 10 dni przed wyborami w urzędzie gminy.

Niepełnosprawni mogą zagłosować również samodzielnie w dowolnym lokalu, który jest dostosowany do ich potrzeb. Wniosek muszą złożyć w odpowiednim urzędzie gminy najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów.

Oceń

Tagi:

  • jak głosować w innym mieście
  • głosowanie w innym mieście
  • glosowanie w innym miescie
  • czy można głosować w innym mieście
  • chcę głosować w innym mieście
  • co zrobić żeby głosować w innym mieście
  • głosowanie w innym miejscu
  • jak glosowac w innym miejscu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.