Jak naturalnie zwiększyć poziom testosteronu?

Testosteron to męski hormon, ale czasem jest go w organizmie za mało. Istnieją naturalne sposoby na jego podwyższenie. Oto 3 najlepsze z nich.

1 – utrata masy ciała

Istnieje silny związek między przyrostem masy ciała i równowagą hormonalną. Niski poziom testosteronu mają osoby mające tendencję do wzrostu tkanki tłuszczowej, która z kolei powoduje zachwianie równowagi poprzez zwiększenie konwersji testosteronu do estrogenu.

Usunięcie nadmiaru kilogramów pomoże zwiększyć poziom testosteronu. Najlepszym tempem chudnięcia jest 1 kg na tydzień. Najlepiej będzie przejść na dietę i znacznie zmniejszyć spożycie kalorii. Nie można jednak dopuścić do uczucia głodu, gdyż on także zatrzymuje produkcję testosteronu. Zdrowszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej wagi jest stosowanie zrównoważonej diety i regularnych ćwiczeń.

2 – ćwiczenia

Regularne ćwiczenia stymulują wzrost testosteronu u mężczyzn z niskim poziomem. Również zwiększa to siłę i wytrzymałość oraz usuwa problemy ze snem. Zmniejsza to też prawdopodobieństwo wystąpienia nadwagi, która przyczynia się do obniżenia poziomu testosteronu.

Najskuteczniejszą dla podniesienia poziomu testosteronu formą ćwiczeń jest podnoszenie ciężarów. Aby uzyskać jak najlepsze wyniki, trzeba stosować większe ciężary i mniej powtórzeń. Dobre są też ćwiczenia w ramach trójboju siłowym, przysiady i ćwiczenia ramion. Powinno się ćwiczyć 30 minut dziennie, 4 lub 5 razy w tygodniu.

3 – dobry sen

Według badań opublikowanych przez Medical Association USA w 2011 roku, znacznie skrócenie czasu snu obniża poziom testosteronu nawet u młodych i zdrowych mężczyzn. Badania wykazały, że poziom testosteronu u młodych mężczyzn śpiących mniej niż 5 godzin na dobę przez tydzień pojawił się 1% spadek poziomu testosteronu w porównaniu z tymi, którzy przesypiali całą noc. Oprócz zmniejszenia produkcji testosteronu, brak snu zwiększa też ilość kortyzolu – hormonu stresu, a ten również wpływa negatywnie na poziom testosteronu.

spi

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.