W poniższym artykule znajdziesz wiele cennych informacji na temat prezerwatyw, w szczególności rozwiejemy wiele mitów krążących wokół tej metody zabezpieczenia przed niechcianą ciążą…
Zapoznaj się z ich treścią, nawet jeżeli wydaje Ci się, że na temat tej metody antykoncepcyjnej wiesz już wszytko.
Prawdy i mity na temat prezerwatyw
Prezerwatywy są uznawane jako jeden z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Aż w 98 procentach zabezpieczają przed ciążą. Dodatkowo chronią przed wieloma chorobami, jak np. przed zakażeniem wirusem HIV, rzeżączką, kiłą czy infekcjami bakteryjnymi czy drożdżakowymi.
Nieprawdą jest myślenie, że nałożenie dwóch prezerwatyw zwiększa bezpieczeństwo. Wystarczy jedna, dobrze założona, aby nie doszło do zapłodnienia. Nałożenie dwóch może powodować jedynie dyskomfort.
Stosując prezerwatywy, można rozważyć dodatkowe zaopatrzenie się w lubrykant, aby wyeliminować ryzyko otarć. Najlepszy jest taki oparty o wodę, gdyż te z dodatkiem silikonu czy oleju mogą uszkodzić lateksową powierzchnię gumki.
Kupując prezerwatywę, pamiętaj, że dzieli się ona na rozmiary, pod względem szerokości. Te najmniejsze mają od 40 do 50 mm szerokości, następnie są w przedziale 51-53 mm oraz 54-56 mm.
Panuje mylne przekonanie, że kondom nie jest wystarczającą metodą antykoncepcji, z uwagi na wysoką podatność na pęknięcia. Prawidłowo założona prezerwatywa nie ma prawa pęknąć! Może się tak zdarzyć, kiedy ma się za długie paznokcie, gumka była nieprawidłowo przechowywana lub uległa przeterminowaniu czy zastosowano lubrykant z dodatkiem oleju. Warto pamiętać, że prezerwatywa przechowywana w kieszeni lub w portfelu w czasie, kiedy na dworze panują wysokie temperatury, zwiększa ryzyko jej uszkodzenia.