Oddychanie jest jedną z naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Różne sposoby oddychania pozwalają dotlenić mamusię i dzidziusia.
Ból, który odczuwa mama jest wynikiem niedotlenienia mięśni i nagromadzeniem się w nich produktów przemiany materii. Aby sobie ulżyć rodząca powinna wykorzystać przerwy międzyskurczowe na relaks i głębokie oddychanie
Jak oddychać w I etapie porodu, przy rozwarciu 4 cm oddychamy głęboko i swobodnie 7-8 oddechów na minutę (oddychanie przeponowe). Przy rozwarciu 5-8 cm oddech jest przyśpieszony i płytki około 16-24 oddechów na minutę. W czasie oddechu usta są lekko rozchylone. Przy rozwarciu ok 10 cm oddech jest płytki, szybki (Wdech, wydech, wdech, dmuchanie świeczek itd)
Sposób oddychania w II okresie porodu
W czasie skurczu rodząca wykonuje wdech ustami (nabiera dużo powietrza, zatrzymuje je i stara się przesunąć jakby w duł brzucha) wydech ustami.
Z początku możesz mieć kłopoty z zachowaniem rytmu. To normalne, zwykle trudno się od razu przestawić. Dla ułatwienia wyobraź sobie, że przy wdechu wypinasz brzuch i napełniasz go powietrzem. W trzecim trymestrze ciąży możesz po kilku takich ćwiczeniach poczuć gwałtowne ruchy maleństwa. Nie obawiaj się, to mu nie szkodzi! Oddychanie przeponą rozluźnia mięśnie brzucha. Gdy pojawią się porodowe skurcze, macica będzie miała więcej miejsca, co zmniejszy ból.