Jak negocjować wynagrodzenie?

Negocjacja wynagrodzenia już w momencie rekrutacji nikogo obecnie nie dziwi. Kandydat do pracy powinien wiedzieć, jakie wynagrodzenie spełnia jego oczekiwania i może zmotywować go do dawania z siebie wszystkiego. Dlatego najlepiej, żeby jeszcze przed rozmową przygotować sobie widełki wynagrodzenia – od najniższego, za jakie jest w stanie pracować w danym przedsiębiorstwie, do maksymalnego, jakie spodziewa się otrzymać na danym stanowisku.

W jaki sposób należy negocjować wynagrodzenie, aby otrzymać tyle, ile chcemy? Podpowiadamy poniżej.

Zasady negocjacji wynagrodzenia

Negocjacje wynagrodzenia, zarówno na rozmowie rekrutacyjnej, jak i wówczas, kiedy prosimy o podwyżkę, należy zawsze prowadzić zgodnie z ogólnymi zasadami negocjacji.

Najlepiej jest podać kwotę wynagrodzenia nieco wyższą niż ta, której tak naprawdę oczekujemy. Robimy to, aby móc z czystym sumieniem zaakceptować warunki przedstawione przez pracodawcę – z reguły niższe od proponowanych przez nas pierwotnie. Takie ustępstwo wobec pracodawcy jest miłym gestem, dobrze odbieranym i świadczącym o naszej chęci do dobrej pracy.

Należy również przygotować odpowiednie argumenty podkreślające naszą przydatność dla firmy, nasze dotychczasowe osiągnięcia i umiejętności. Muszą być one adekwatne do proponowanego wynagrodzenia. Wyciągajmy z rękawa wszystkie asy, które – w naszej opinii – będą mogły przechylić szalę na naszą stronę i przynieść nam zwycięstwo w negocjacjach.

Pod żadnym pozorem nie naciskajmy jednak i starajmy się wyczuć, w jakim nastroju w danym momencie jest pracodawca – obserwujmy mowę jego ciała i analizujmy wysyłane przez niego sygnały niewerbalne. Sami także starajmy się opanować emocje i zachowywać się z klasą.

Postarajmy się też dobrze przygotować do spotkania z pracodawcą, zwłaszcza jeżeli chodzi o negocjację wynagrodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej – zbadajmy jego sytuację, dowiedzmy się  jak długo szuka pracownika, ilu ma kandydatów itp. Określmy też, na ile zależy nam na pracy właśnie w tej firmie, oraz czy mamy jakieś inne propozycje. Jeżeli będziemy wiedzieli, jaka jest nasza pozycja, negocjować będzie nam o wiele łatwiej.

Jak negocjować wynagrodzenie? – porady video

O tym, jak negocjować najlepsze wynagrodzenie i dlaczego warto się cenić, dowiesz się, oglądając poniższy film. Zapraszamy!

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.