Jak prosić o podwyżkę?

Pracujesz ciężko, sumiennie i uważasz, że zasługujesz na podwyżkę? Twierdzisz, że Twoje umiejętności są warte więcej, niż Twoja dotychczasowa pensja? Być może warto poruszyć ten temat z szefem.

Rozmowy o pieniądzach nigdy nie należą do łatwych, Często wywołują gwałtowne emocje, które mogą się skończyć dla nas nie najlepiej. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy zaniechać ubiegania się o lepszą pensję. Należy jednak wiedzieć, jak skutecznie rozmawiać z pracodawcą, by go do siebie nie zrazić.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka dobrych rad.

Jak umiejętnie poprosić szefa o podwyżkę?

Zastanów się dokładnie jakie argumenty przemawiają na Twoją korzyść. Musisz podać konkretne argumenty przemawiające za podwyżką. Jeśli będą sensowne szef na pewno je uwzględni.

Zorientuj się jakie są stawki w twojej firmie i w innych jej podobnych. Będzie to kolejny argument, który może przekonać szefa. Z drugiej strony, dzięki tej wiedzy unikniesz kompromitacji, jeśli okazałoby się, że zarabiasz więcej niż powinnaś.

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce? Działanie pod wpływem nagłych emocji w takiej sytuacji to niezbyt dobry pomysł. Lepiej taką rozmowę dokładnie przemyśleć i przećwiczyć. Pomyśl co szef odpowie na twoją prośbę, wymyśl kilka wariantów odpowiedzi.

Zamiast podwyżki szef może zaproponować ci inne, ciekawe rozwiązania. Zanim powiesz nie, dokładnie przemyśl, czy naprawdę zwiększenie wynagrodzenia jest dla ciebie najkorzystniejsze. Musisz być otwarty na wszelkie możliwości – być może okażą się one dla Ciebie korzystniejsze, niż kilka dodatkowych złotówek w wypłacie.

Przedstaw szefowi nowy, ambitny plan jaki zamierzasz w przyszłości zrealizować. Pokarz mu, że masz głowę pełną pomysłów i warto w ciebie inwestować. Ludzie dużo chętniej wydają pieniądze, gdy widzą w tym konkretny cel. Pokaż szefowi, że jesteś dobrą inwestycją, nie zaś wiadrem bez dna.

Jeśli mimo Twoich starań szef powiedział „nie” nie obrażaj się. Powiedz mu, że jesteś zawiedziony, ale wróć do pracy i nadal sumiennie wykonuj obowiązki. W wielu przypadkach po miesiącu czy dwóch przełożeni sami wracają do rozmowy.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.