Jak odkładać na swoją emeryturę?

Z pewnością już wielu osobom przeszło przez myśl samodzielne oszczędzanie na emeryturę zamiast korzystanie na publicznym systemie. Wszystko za sprawą chaosu, jaki utworzył się wokół OFE. A należy wyraźnie to podkreślić, że nie mając dodatkowych oszczędności, seniorom znacznie pogorszy się standard życia.

Według najnowszych badań wynika, że zaledwie 13 procent społeczeństwa odkłada na emeryturę. Sprawdź, jak oszczędzać, nawet przy niższych niż średnia krajowa dochodach.

Oszczędzanie dla każdego?

To od wysokości wynagrodzenia zależy, w jaki sposób będziemy oszczędzać. Innych sposobów użyje osoba, której dochody przekraczają średnią krajową, a zupełnie inaczej będzie przedstawiała się sytuacja człowieka, który zarabia najniższą krajową. I choć w tym drugim przypadku mamy o wiele mniej możliwości, to nie znaczy, że nie mamy na to kompletnie żadnego wpływu.

Jak podkreślają eksperci z dziedziny oszczędzania, najskuteczniejszym sposobem oszczędzania są fundusze inwestycyjne, konta oszczędnościowe w banku czy obligacje skarbu państwa. W funduszach inwestycyjnych można wpłacać kwoty już od 50 złotych netto i w miarę szybki sposób można uzbierać pewną sumę pieniędzy. Warto mieć na uwadze, że przy niskich kapitałach, duże znaczenie na długość trwania inwestycji – im szybciej rozpoczniemy, tym lepsze będą tego wyniki.

Wysokość zarobków a oszczędności

Wiadome jest, że w dużo lepszej sytuacji finansowej są osoby, których zarobki kształtują się powyżej średniej krajowej. Mimo to, one również powinny dokładnie przeanalizować możliwości umieszczenia swoich pieniędzy, aby powiększyć zyski. Tymczasem zaskakujące jest, jak często takie osoby narzekają na brak środków do oszczędzania. Jednakże zdaniem ekspertów, około 5 do 10 procent naszego miesięcznego wynagrodzenia powinno iść na oszczędności.

Te rozwiązania, które są korzystne dla osób zarabiających na poziomie najniższej krajowej, niekoniecznie są odpowiednie dla tych, którzy żyją na wyższym standardzie. Jeżeli rocznie jesteśmy w stanie odłożyć 10 000 złotych, to wtedy nie możemy korzystać z uprawnień zwolnienia podatkowego, jakie dają nam Indywidualne Konta Emerytalne. Wówczas powstałą nadwyżkę warto zainwestować na inne sposoby. W takiej sytuacji o wiele korzystniejsze będzie skorzystanie z polisy emerytalnej, na którą miesięcznie będziemy wpłacać określoną sumę pieniędzy. To bardzo dobry sposób na zmniejszenie konsumpcji, przy jednoczesnym wzroście oszczędzania, które sprawia, że  w ciągu miarę krótkiego okresu czasu jesteśmy w stanie odłożyć dość dużą ilość pieniędzy.

Fundusze czy też obligacje skarbowe to bardzo dobry sposób odkładania pieniędzy, bez względu na to, ile miesięcznie mamy przychodów. Atutem tych rozwiązań jest fakt, że można oszczędzać w różne instrumenty. A, gdy oszczędzamy na kilka różnych sposobów, wtedy znacznie ograniczamy ryzyko.

emerytura

Klasyczne rozwiązanie

Choć lokata czy konto oszczędnościowe to bardzo dobre rozwiązania, cieszące się dużą popularnością wśród szerokiej rzeczy ich użytkowników, to jednak nie są to dobre sposoby na oszczędzanie na emeryturę. Na koncie, lokacie czy obligacji, opodatkowanie wielokrotnie przewyższa inflację. W rzeczywistości oznacza to fakt, że nie zarabiamy, a tylko tracimy czas.

Eksperci są zdania, że najskuteczniejszym sposobem oszczędzania dla 20-, 30-, i 40-latków jest Indywidualne Konto Emerytalne, o ile oczywiście posiadają odpowiedni zasób wiedzy, jak ulokować środki w akcjach czy funduszach indeksowych. To, co najbardziej nas do tego zachęca, to zwolnienie z podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Podatek Belki obecnie kształtuje się na poziomie 10 procent, co oznacza, że do Skarbu Państwa odchodzi 20 procent zysków. Limit w roku 2011 zwolnienia z podatku wynosi 1077 złotych.

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) prowadzą banki, firmy ubezpieczeniowe, biura maklerskie czy nawet towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Gdy mamy na celu oszczędzać na emeryturze, warto zdecydować się na IKE, w ramach którego możemy zakupić fundusze inwestycyjne. Bardzo dużym plusem IKE jest oszczędzanie na kilka sposobów: z funduszem inwestycyjnym, w ramach ubezpieczenia na życie, w banku (konta oszczędnościowe, obligacje) czy samodzielnie inwestując na giełdzie.

Jeśli mamy więcej niż 10 000 złotych, wówczas bardzo dobrą opcją będzie polisa emerytalna z systematyczną składką. Możemy inwestować w różne instrumenty poprzez jeden produkt. Nic innego nie daje nam takich możliwości.

Coś innego

Obecnie nie brakuje również osób, które są zwolennikami innych rozwiązań niż instrumenty finansowe. Jednakże w tego rodzaju przypadkach warto zachować rozwagę. Warto przytoczyć tu sytuację sprzed dwóch lat, kiedy to tak modne stało się inwestowanie w energię odnawialną i rynki dalekiej Azji. Teraz nic już o tym nie słychać. Co jest zatem kuszące dla inwestorów? Z pewnością nieruchomości, zabytkowe samochody, metale i kamienie szlachetne, aż po dzieła sztuki, znaczki pocztowe, numizmaty, kończąc na wykwintnych alkoholach. To, w co będziemy inwestować, zależy od zasobności naszego portfela i własnych pomysłów. Ale decydujmy się na poruszanie w takich dziedzinach, które są nam znane.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.