Wydaje Ci się, że oszczędzanie na dzieciach jest niemożliwe? Ograniczanie wydatków wcale nie musi oznaczać umniejszania czegokolwiek w jego rozwoju. Zawsze można używać zamienników, których kupno będzie miało dwojaką korzyść.
Twój malec otrzyma to, czego potrzebuje, a w Twojej kieszeni zostanie parę złotych więcej, gdybyś zdecydowała się na oryginalny (dużo droższy) przedmiot. Sprawdź, jak jeszcze zasilić swój domowy budżet.
Zamienniki
Pomyśl, czy zawsze konieczny jest zakup specjalnych przedmiotów dla dzieci. Gdy tylko to możliwe, staraj się stosować zamienniki (zresztą dużo tańsze). Dlatego zamiast ręcznika z kapturem do kąpania z powodzeniem możesz kupić duży ręcznik (posłuży dziecku znacznie dłużej niż okrycie kąpielowe). Gdy maluch potrafi pić samodzielnie, wcale nie musi korzystać z kubka niekapka – wystarczy mu także zwykła szklanka. Podobnie jest w przypadku pozostałej zastawy. Zamiast specjalnych talerzyków czy sztućców możesz dać smykowi te, których używa reszta rodziny.
Biblioteka
Zamiast kupowania smykowi coraz to nowych książeczek z bajkami, zapisz go do osiedlowej biblioteki i stamtąd wypożyczajcie książki. Dodatkowym plusem uczęszczania do księgarni jest fakt, że panie tam pracujące często organizują wspólne czytanie, przedstawienia czy są w posiadaniu oddzielnego kącika do czytania.
Zabawki
Czy rzeczywiście Twoja pociecha potrzebuje tych wszystkich zabawek, które posiada i które chce, aby mu kupić? Może czasami lepszym rozwiązaniem będzie proponowanie przedmiotów codziennego użytku? Dla malucha frajda będzie taka sama, gdy dostanie nową zabawkę czy też kolorową gazetę. Jeśli członkowie rodziny systematycznie obdarowują Twoje dziecko zabawkami, zasugeruj im, co aktualnie najbardziej byłoby wam przydatne. W ten sposób Twój malec nie dostanie któregoś z kolei takiego samego pluszaka, tylko przedmiot o wiele bardziej interesujący, którego w swoim zbiorze jak dotąd nie miał.
Współpraca
Co myślisz o wynajęciu opiekunki razem z inną mamą? Dwoje dzieciaków będzie świetnie się ze sobą bawić, a Twój budżet ucierpi nieco mniej. A może umawiaj się z innymi mamami na grupowe zakupy? W sklepach sieci Makro&Cash przy zakupie kilkuset pieluszek zapłaci się znacznie mniej.
Gotowanie
Posiłki przygotowywane w domu są o wiele tańsze niż gotowe. I w dodatku zdrowsze. Wcale nie muszą to być jakieś wykwintne potrawy. Przygotowanie spaghetti jest łatwe i szybkie.
Zamiast kupowania soków czy napojów gazowanych, w których znajdują się ogromne ilości cukru, szkodzącego dzieciom i powodującego otyłość oraz próchnicę zębów, dawaj pociechom do picia wodę.
W przypadku rozszerzania diety niemowlęcia, zamiast kupowania większości słoiczków, możesz przygotowywać dania samodzielnie w domu.
Aby nie robić innego obiadu dla poszczególnych członków rodziny, postaraj się tak skomponować menu, aby to samo danie zjedli wszyscy. Dwuletnie dziecko może z powodzeniem zacząć jeść dorosłe posiłki, oczywiście o ile są one przygotowywane w sposób zdrowy i odpowiednio zbilansowany. To nie tylko będzie o wiele mniej czasochłonne, ale również oszczędne. O wiele mniej trzeba kupić potrzebnych artykułów do zrobienia danej potrawy i tym samym o wiele mniej się zmarnuje.
Wolny czas
Staraj się szukać darmowych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Rodzinny film w telewizji może być tak samo interesujący jak wyjście do kina. Organizujcie sobie wieczory wspólnego czytania, spacery, a przyjęcie urodzinowe przy odrobinie kreatywności możesz zorganizować w domu, bez potrzeby wynajmowania animatorów. Marzeniem każdego dziecka jest możliwość spędzania wolnego czasu z rodzicami i innymi dziećmi.