Jak zmniejszyć koszty życia?

Koszty życia w mieście od zawsze były i będą wyższe niż te na wsi. Wiedzą o tym bardzo dobrze studenci wyjeżdżający ze sowich rodzinnych miejscowości. I choć mieszkanie w dużym mieście może być dla wielu ciekawym przeżyciem, tak koszty mogą przysporzyć nieco o zawrót głowy.

Jednakże są pewne sposoby, aby te wydatki nieco obniżyć.

W jaki sposób ograniczyć koszty?

oszczędzanie2
W sytuacji, kiedy trzeba wynająć mieszkanie, dokładnie przemyśl kwestię lokalizacji. Pamiętaj, że lokum w centrum miasta zawsze będzie droższy od tego znajdującego się na obrzeżach miasta. Dokładnie przyjrzyj się, jakie są koszty eksploatacyjne nieruchomości oraz czy mieszkanie jest opomiarowane. Zmniejszysz koszty ponoszone na ogrzewanie, jeśli lokum które wybierzesz będzie znajdowało się w środkowej klatce oraz będzie słoneczne. Koniecznie przyjrzyj się, w jakim stanie są okna. Jeśli są starego typu, zapytaj właściciela, kiedy planuje ich wymianę.

Zamiast poruszania się samochodem czy autobusami, korzystaj ze spacerów lub dojazdów rowerem, oczywiście jeśli odległość z miejsca zamieszkania do pracy czy uczelni nie jest zbyt daleka. W ten sposób nie tylko ograniczysz wydatki ponoszone na paliwo czy komunikację miejską, ale dodatkowo dotlenisz organizm, a więc zapewnisz sobie lepsze samopoczucie oraz unikniesz stania w korkach.

Jeśli jednak praca lub uczelnia znajduje się na drugim końcu miasta, wówczas zamiast biletów jednorazowych, zaopatrz się w bilet miesięczny, który wychodzi znacznie taniej.

Cotygodniowe zakupy rób rozważnie, niech będą przemyślane nawet w najdrobniejszej kwestii. Nie ulegaj hasłom reklamowym o nowych promocjach, jeśli przeceniony produkt jest spożywany przez ciebie w minimalnej ilości. Sporządź listę zakupów artykułów, które są na ukończeniu lub się skończyły i koniecznie jej przestrzegaj. Dbaj o to, aby nie marnować jedzenia, dlatego tez nie kupuj nadmiaru chleba czy nabiału z krótkim terminem przydatności do spożycia. Lepiej kupować mniej i częściej. Przeglądaj oferty promocyjne hipermarketów.

Zamiast jeść na mieście, zacznij gotować w domu. Choć jedzenie w restauracjach jest znacznie przyjemniejsze, to jednak nie odbija się to pozytywnym echem na zasobności twojego portfela. Dlatego posiłki przygotowuj w domu. Nie tylko będzie zdrowiej, ale i taniej.

Nie rezygnuj z rozrywek, miasta dają ku temu szerokie możliwości, i to czasami za darmo. Śledź aktualności na stronie internetowej swojego miasta, powinny znajdować się informacje na temat zbliżających się atrakcji.

 

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.