Z potówkami musi zmierzyć się wielu świeżo upieczonych rodziców. Zdaniem lekarzy każdy maluch przynajmniej raz w życiu doświadcza tej dolegliwości.
Potówki to małe krostki albo grudki, które od środka wypełnione są białym albo przezroczystym płynem. Są bardzo małe, gdyż ich łepek można przyrównać do główki od szpilki. Przyjmują kolor od różowego po czerwony. Miejsca, które w szczególności narażone są na powstawanie potówek, to fałdki skóry, a więc pachwiny, pod pachami, na karku, na głowie, plecach czy klatce piersiowej. Kiedy na ciele dziecka znajdują się potówki, maleństwo może być nieco bardziej marudne i kapryśne niż zwykle, ponieważ tego rodzaju zmiany skórne mogą powodować swędzenie, a nawet szczypanie.
Przyczyny powstawania potówek
Potówki pojawiają się, gdy na zewnątrz panuje zbyt wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Wówczas gruczoły potowe odpowiedzialne za chłodzenie ciała mają uniemożliwione działanie. Przy czym trzeba pamiętać, że w przypadku noworodków i niemowląt zmianom skórnym sprzyjają niedojrzała zdolność do pocenia się.
- Miejsca, gdzie uchodzą gruczoły potowe, a więc pory skóry są zatkane, zatem gruczoły nie mogą być opróżniane.
- Gruczoły potowe na skutek wysokiej temperatury tracą możliwość ochładzania ciała.
- W przypadku małych dzieci przyczyną powstawania potówek jest niedojrzała umiejętność organizmu do pocenia się. Całość ułatwia fakt, że matki niekiedy za ciepło ubierają swoje pociechy, które dodatkowo leżą na nieprzemakalnych pokładach, co w rezultacie powoduje jeszcze wyższy skok temperatury.
Jeśli na ciele dziecka zauważyłaś potówki, jak najszybciej musisz zabrać się do ich usunięcia. Jednak zanim podejmiesz jakiekolwiek czynności, zastanów się co jest przyczyną ich powstawania. Czy maluch nie jest za ciepło ubrany? Może długo nie zmieniałaś mu pieluszki? A może długo leżał w łóżeczku albo wózku, gdzie miałaś położony nieprzemakalny podkład?
- Zdejmij ubranko maluszka. Niech jego zgrzane ciałko naturalnie się schłodzi.
- Wykąp dziecko, a następnie ubierz mu lekkie ubranko z oddychającej bawełny i ułóż na prześcieradle albo ręczniku. Upewnij się, że w pomieszczeniu, gdzie przebywa niemowlę nie jest za ciepło. Optymalna temperatura to 21-22 stopnie Celsjusza.
Musisz pamiętać, że ciało dotknięte potówkami trzeba niezwłocznie umyć. Najlepiej użyć w tym celu letniej wody (nie zaleca się stosowanie zimnej, która na rozgrzane ciało może być nieprzyjemna i dodatkowo może spowodować przeziębienie). Po kąpieli zrezygnuj z nacierania ciała olejkiem, który zatyka pory, co w efekcie powoduje jeszcze więcej zmian na skórze. O wiele lepiej będzie użyć naparu z ziół, przygotowanego z tymianku o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgbrzybiczym, nagietka, który odkaża albo rumianku, o właściwościach przeciwzapalnych.
Nasze matki i babcie na potówki stosowały stary jak świat sposób, polegający na kąpieli z dodatkiem nadmanganianiu potasu. Środek jest do nabycia w aptece bez recepty. Należy dodać tyle preparatu, aby woda w wanience zrobiła się lekko różowa.
Uczucie swędzenia załagodzi kąpiel w krochmalu. W tym celu do szklanki zimnej wody wsyp dwie łyżki mąki ziemniaczanej i całość dokładnie wymieszaj. Potem miksturę wlej do 2-3 litrów gorącej wody.
Pamiętaj, że kąpiel z dodatkami (nadmanganian potasu, krochmal czy zioła) nie może trwać dłużej niż 10 minut. Po wyjęciu maluch a z wody, ręcznikiem osusz jego ciało, nie pocierając, a jedynie delikatnie przykładając.
Następnie zastosuj środki, które wyleczą krostki i złagodzą swędzenie. Oliwka, balsam czy krem nie będą najlepszymi rozwiązaniami, ponieważ zatykają pory, co w rezultacie może spowodować jeszcze większe nasilenie dolegliwości. Wyjątkiem są kosmetyki, które w swoim składzie zawierają cynk. Najczęściej są to preparaty profilaktyczne w zapobieganiu odparzeniom. Na potówki najlepsza będzie zwykła zasypka albo puder, który zawiera 5-10 procentowy kwas borowy albo papka z kwasem borowym i mentolem.
Równie dobrze można podać maluchowi leki z dodatkiem hydrokortyzonu czy też leki przeciwhistaminowe, które złagodzą uczucie swędzenia. Jednakże zawsze najpierw trzeba poradzić się lekarza, ponieważ żadnych leków bez wiedzy pediatry na własną rękę nie powinniśmy stosować.
Co dalej?
Stosując taki schemat postępowania potówek można bardzo łatwo się pozbyć. Już po dwóch dniach zmiany skórne znikną bez śladu. Jednak zanim to nastąpi pęcherzyki pękną, zaschną, tym samym sprawiając, że grudki będą ciemniejsze. Jeśli jednak działoby się coś innego, np. krostki stałyby się żywoczerwone albo skóra wokół nich stała się mocno czerwona, wtedy jak najszybciej trzeba udać się z malcem do lekarza!
Potówki mają łagodny przebieg w znacznej części przypadków, choć czasami mogą wywołać stan zapalny. Jeśli lekarz zdiagnozuje wtórne zakażenie, konieczne będzie zastosowanie miejscowo działającego antybiotyku. I choć potówki to przypadłość wielu dzieci i zazwyczaj szybko można je wyleczyć, to w żadnym razie nie można ich bagatelizować. Nieleczone potówki mogą wywołać głębokie zmiany, których leczenie jest znacznie dłuższe i wymaga zastosowania silniejszych leków.
Co na to lekarz?
Pojawienie się potówek u dziecka nie powinno być powodem do nadmiernego wyolbrzymiania problemu. Najgorszym błędem, jaki można w tej sytuacji popełnić, to podawać maluchowi leki i działaniu przeciw alergicznym, a nie to jest najważniejsze. Istota leczenia potówek polega na myciu ciała, które pokryte jest zmianami skórnymi. W żadnym razie nie stosujemy również środków z zawartością alkoholu, ponieważ może wchłonąć się do organizmu!
Tagi:
- jak zwalczyć potówki
- potówki pod pachami
- domowe sposoby na potówki u dorosłych
- jak wyleczyc potowki
Osobiście nie polecam żadnych maści, płynów czy zasypek z kwasem bornym dla niemowlaków. Kwas borny (synonim kwas borowy) bardzo łatwo przenika przez skórę niemowląt, ma zdolność kumulowania się w organizmie. Wykazuje toksyczne działanie na wątrobe czy nerki. Do 3 roku życia nie powinien być w ogóle stosowany