Jak wybrać pieluchy dla dziecka?

Dobrze dobrana pielucha ułatwia pielęgnację i troskę o higienę dziecka, zapewnia mu swobodę ruchów i komfort, nie uwiera, nie uciska – dlatego warto poświęcić nieco czasu na jej wybór.

Na rynku dostępne są pieluchy jednorazowe, a także pieluchy tetrowe – wielokrotnego użytku. Czym się różnią – podpowiadamy poniżej.

 

Wskazówki, czym kierować się przy wyborze pieluch

Pieluchy jednorazowe nie wymagają prania, są jednak sporym wydatkiem. Zapobiegają zakażeniom dolnego odcinka przewodu moczowego, niekiedy są nawet nasączone środkiem hamującym rozwój bakterii, cechuje je też szczególnie pożądana na spacerach czy podczas snu nocnego chłonność. Dodatkowo łatwo je zdjąć, łatwo założyć – poradzi sobie z tym nawet laik. Nie są jednak ekologiczne i wymagają utylizacji. W czasie ich używania, jako że nie dopuszczają zbyt wiele powietrza, należy pamiętać o częstym wietrzeniu pupy dziecka.

Pieluchy tetrowe przepuszczają dużo więcej powietrza, dzięki czemu skóra dziecka może swobodniej oddychać, są też bardziej ekologiczne od pieluch jednorazowych, gdyż nie trzeba ich utylizować, a także nie alergizują. Trzeba je jednak regularnie prać, wygotowywać, a także każdorazowo prasować, co nie tylko odkaża materiał, ale także dodatkowo go zmiękcza.

Jeżeli chodzi o koszta – to faktycznie,  koszt zakupu pieluchy tetrowej, której będziemy mogli używać kilkadziesiąt razy – jest niewielki, jednak trzeba do niego doliczyć koszty eksploatacji – środki piorące, prąd zużywany na prasowanie, czas potrzebny na pranie, prasowanie itp. W przypadku pieluch jednorazowych po ich zakupie będzie nas interesował tylko wywóz śmieci.

Wybór zależy więc od tego, jakie jest nasze podejście do ekologii, czy stać nas na regularne kupowanie pieluch jednorazowego użytku, a także czy mamy czas na pranie i prasowanie pieluch tetrowych itp. Pamiętajmy też, że dziecko rośnie – razem z nim powinny rosnąć jego pieluch, zwłaszcza w przypadku tych jednorazowych.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.