Jak chwytać noworodka?

Pojawienie się maleńkiego człowieka w  życiu każdej pary to wydarzenie rewolucyjne – cały dotychczasowy świat przewrócony zostaje do góry nogami, pojawia się konieczność opanowania nowych umiejętności – w tym chwytania dziecka.

Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza dla rodziców, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z noworodkami – dlatego dzisiaj radzimy, jak chwytać noworodka.

Porady, jak chwytać noworodka

Zanim weźmiesz noworodka na ręce, pokaż mu się, żeby nie był zaskoczony. Możesz do niego mówić. Jeśli dzidziuś leży na brzuszku, to obrócić go na plecki lub boczek.

Wsuń dłoń między nóżki malca aż pod bark. Nie przestrasz się, kiedy maluszek raptownie napręży ciało, ponieważ jest to naturalny odruch na niespodziewaną reakcję. Przytul dziecko – kiedy poczuje twoje ciepło, uspokoi się.

Od 2 – 3 miesiąca życia możesz nosić dziecko na fasolkę. Układasz dziecko na przedramieniu jednej ręki. Drugą rękę wsuwasz  pod lekko zgięte nóżki i podtrzymujesz pupę.

Główka powinna leżeć w zgięciu łokcia. Tułów należy podtrzymać z jednej strony przedramieniem, z drugiej jest wsparty na twoim brzuchu. Staraj się noworodka trzymać poziomo.

Po nakarmieniu dziecka podnieś go do odbicia, najlepiej opierając dziecko na swoim ramieniu. Jedna ręką podtrzymuj mu pupę, drugą pilnuj główki, by nie opadła. Nosidełko zacznij używać dopiero od  3-4 miesiąca życia.

Jeżeli odkładasz dziecko do łóżeczka, kładź je powoli.

Jak chwytać noworodka? – porady video

Poniżej krótki film ilustrujący, jak prawidłowo nosić niemowlęta.

 

Poniżej film przedstawiający bezpieczne sposoby noszenia noworodka.

Oceń

Tagi:

  • jak chwytać noworodka

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.