Jak sobie radzić z nadmierną potliwością

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

nadmierna potliwość

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

Gruczoły potowe, znajdujące się na skórze każdego człowieka, odpowiedzialne są za utrzymanie stałej temperatury ciała i jej regulację. Pocenie się więc jest normalnym procesem fizjologicznym.

Problem pojawia się, kiedy nadmiar potu, zwłaszcza w miejscach, gdzie gruczołów potowych jest więcej (pachy, dłonie, stopy, pachwiny), zaczyna utrudniać normalne funkcjonowanie. Sytuacja taka sprawia bowiem, że czujemy się niezręcznie i niepewnie w codziennych kontaktach, a także może świadczyć o problemach ze zdrowiem, czasami poważnych. Jak sobie z nimi radzić, podpowiadamy poniżej.

Wskazówki, jak sobie radzić z nadmierną potliwością

Do przyczyn nadmiernej potliwości można zaliczyć: niewłaściwą higienę, silne emocje, stres, noszenie ubrań niedopasowanych do temperatury otoczenia, wykonanych z tkanin sztucznych, spożywanie gorących, pikantnych potraw, zaburzenia hormonalne, cukrzycę, problemy z tarczycą, picie nadmiernej ilości wody itp.

Rozpoczynając walkę z nadmierną potliwością, warto zwrócić szczególną uwagę na higienę – depilację pach, odpowiednio częste mycie całego ciała, stosowanie antyperspirantów, następnie dobrać odpowiednią odzież z przewiewnych, nieprzylegających do ciała materiałów, na upalne dni najlepiej w jasnych kolorach, regularnie pić ziołowe herbaty, np. z melisy i szałwii, lub stosować ziołowe leki uspokajające (jednak na efekty ich działania trzeba czekać dłużej).

Warto również zaopatrzyć się w apteczne antyperspiranty, często dostępne w postaci spray’u, którym można spryskać problematyczny obszar, np. plecy. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością aplikowanego na skórę kosmetyku – może dojść bowiem do nieprzyjemnych podrażnień. Należy również unikać eksploatacji na słońce części ciała, na które zaaplikowaliśmy dany środek, gdyż może to dodatkowo wzmocnić podrażnienia.

Jeżeli przyczyną nadmiernego pocenia się jest choroba, należy dodatkowo niezwłocznie podjąć odpowiednie leczenie pod okiem lekarza specjalisty. Isnieją też zabiegi ograniczające nadmierną potliwość, polegające m.in. na usuwaniu gruczołów potowych, wstrzykiwaniu w miejsca szczególnie kłopotliwe blokującej zakończenia nerwowe botoksu, uszkadzaniu kanałów jonowych w gruczołach potowych przy użyciu prądu.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.