Jak otworzyć przedszkole?

Prywatne przedszkole jest świetną alternatywą w sytuacji, gdy dla dziecka zabraknie miejsca w przedszkolu państwowym, gdy oboje rodzice pracują i nie mają z kim zostawić swojej pociechy. Coraz więcej osób decyduje się na powierzanie dziecka w ciągu dnia właśnie pod taką profesjonalną opiekę.

W obecnej sytuacji na naszym rynku pracy warto więc poważnie rozważyć założenie przedszkola, żłobka albo klubu dziecięcego – każde z tych miejsc z reguły cieszy się powodzeniem wśród rodziców, jeżeli więc będzie dobrze prowadzone, na pewno przyniesie zysk. Jak założyć przedszkole – podpowiadamy poniżej.

Jak otworzyć przedszkole krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na założenie przedszkola, zastanówmy się, czy jest to coś, z czego będziemy czerpać satysfakcję i co pozwoli nam poczuć spełnienie. Najlepiej bowiem zakładać działalność, która będzie nas pasjonowała, nie nudziła. Można również starać się o dotację na otworzenie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy, często w wysokości nawet kilkunastu tysięcy.

Kolejne kroki zakładania przedszkola:

 1. Przygotowanie biznesplanu, wraz ze wstępnym kosztorysem, budżetem, uwzględnieniem ilości potencjalnych uczniów itp.
 2. Złożenie wniosku o wpis do Ewidencji działalności Gospodarczej, gdzie otrzymamy REGON.
 3. Zgłoszenie się do US po NIP.
 4. Zgłoszenie założenia działalności gospodarczej do ZUSu.
 5. Znalezienie odpowiedniego lokalu spełniającego normy sanitarne, przeciwpożarowe i bezpieczeństwa, o odpowiednich wymiarach, z odpowiednim zapleczem i prawidłowymi ścianami, wykonanymi z nietoksycznych, zmywalnym materiałów.
 6. Przejście kontroli Sanepidu, przeciwpożarowej (takie same obostrzenia jak w przypadku szpitali).
 7. Dobór pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje; dyrektor powinien być nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem pedagogicznym, nauczyciele powinni mieć wykształcenie pedagogiczne i przynajmniej studia podyplomowe z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej.
 8. Przygotowanie odpowiedniej oferty, konkurencyjnej w stosunku do innych przedszkoli – warto wprowadzić dodatkowe zajęcia, m.in. związane z nauką języków obcych, zajęcia wokalne, taneczne, plastyczne czy sportowe itp.

Zakładając przedszkole, trzeba też cały czas odwoływać się do właściwych ustaw i rozporządzeń. Są to:

 • Ustawa o systemie oświaty z 7 września 1991 r.
 • Obwieszczenie MEN z 21 maja 2001 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół oraz kształcenia w profilach w liceach profilowanych.
 • Rozporządzenie MEN z 15 lutego 1999 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne kierownicze stanowisko w przedszkolach oraz poszczególnych typach szkół i placówek.
 • Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. Ustawa z 28 października 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
 • Ustawa z 12 września 2002 r. o ochronie przeciwpożarowej
 • Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
5/5 - (3 votes)

One Response

 1. aga 3 lutego 2013

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.