Jak napisać dobry biznes plan?

Biznes plan jest kluczowym dokumentem z punktu widzenia zakładania własnej działalności gospodarczej. Stanowi szczegółowe przedstawienie sposobu wykonywania danego przedsięwzięcia i określenie celów, jakie przedsiębiorca ma za zadanie spełnić.

Jeśli masz zamiar napisać własny biznes plan, koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki!

Jak powinien wyglądać dobrze napisany biznes plan?

Przed rozpoczęciem tworzenia dokumentu potrzebujesz pomysłu na biznes. Dopiero wtedy możesz przystąpić do pisania biznes planu. Pamiętaj, że nie piszesz powieści, objętość tego dokumentu jest ograniczona. Zazwyczaj znajduje się w przedziale między 15 a 40 stron. Do tego dochodzą niezbędne załączniki i prognozy finansowe. W przypadku zakładania mniejszej działalności, biznes plan może liczyć tylko kilkanaście stron. Miej na uwadze fakt, że osoba, która będzie czytać ów dokument, nie ma czasu, aby siedzieć nad nim kilka dni. Dlatego musi być jasny, precyzyjny i konkretny.

Skup się na szczegółach

 

Biznes plan musi być szczegółowy, co uwarunkowane jest jego objętością. Odbiorcy powinny nasuwać się konkretne pytania na temat planowanej działalności, a w dalszej jego treści powinien znajdować na nie odpowiedź.

Treść dokumentu powinna być dla każdego zrozumiała, napisana językiem biznesowym, ale trafiającym także do osób, które nie mają żadnych powiązać z danym profilem działalności. Wszystko to napisane w sposób poprawny, bezbłędny, bez jakichkolwiek literówek.

Spraw, aby biznes plan był interesujący

rozmowa biznesowaOgólny wygląd biznes planu powinien być zachęcający do zapoznania. Powinien działać jak reklama. Jednakże konieczny jest umiar, nie warto przesadzać z grafiką i prezentacjami, bo mogą wprowadzić chaos i przytłumić to, co chciało się w dokumencie przekazać. Niech znajdują się tylko w tych miejscach, w których jest to konieczne.

Załączniki w postaci prognoz i wyliczeń powinny być realne, a nie wyssane z palca.

Pamiętaj o odpowiedniej formie

Musisz pamiętać o formie biznes planu. Na początku powinien znajdować się spis treści, później krótkie streszczenie całego dokumentu. Wielu inwestorów to właśnie na tym elemencie skupia swoją uwagę najbardziej. To uzasadnienie decyduje o tym, że chcą czytać dalej czy odkładają dokument do kosza. W streszczeniu powinna być zawarta cała istota biznes planu, która czytelnikowi da ogólny obraz o całej działalności.

Słabe i mocne strony powinny być przedstawione w dokumencie i powinny określać rzeczywistą ich sytuację. Pod żadnym pozorem nie można zatajać ryzyk czy zagrożeń związanych z rozpoczęciem danej działalności gospodarczej. Zbyt optymistycznie napisany biznes plan może wzbudzać podejrzenia.

Zanim zaczniesz pisać biznes plan powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcesz poprzez niego uzyskać. Czy jest to dofinansowanie, a może kredyt? Dlatego dokument powinien być tak sporządzony, aby ów cel osiągnął. Twoim zadaniem będzie przekonanie wszystkich, że dany biznes jest gwarancją sukcesu.

 

Pamiętaj o wymaganiach adresata

Miej na uwadze wymagania, jakie są stawiane przez adresata dokumentu. Niektóre fundusze wymagają biznes planu napisanego w języku angielskim. Z kolei dla banku najważniejsze są stopy zwrotu czy rentowność przedsiębiorstwa, która gwarantuje jej przetrwanie na rynku.

Kolejnym krokiem jest opracowanie kosztów przedsięwzięcia i przedstawienia szczegółów na temat finansowania poszczególnych zadań.

Poproś o pomoc eksperta

Zanim przedstawisz inwestorowi swój biznes plan do wglądu, udostępnij go najpierw obiektywnemu ekspertowi. Wówczas możesz zaoszczędzić sobie niepotrzebnych rozczarowań, w sytuacji gdy w dokumencie były zawarte jakieś błędy, których nie dostrzegłeś wcześniej.

To ludzie tworzą firmę, a więc nie zapomnij o ich przedstawieniu w dokumencie. Nie zapomnij o zaprezentowaniu ich umiejętności, kwalifikacji i doświadczeń.

O czym jeszcze należy pamiętać?biznes plan

Pamiętaj o numerowaniu kopii biznes planu, na jego napisanie pozostaw sobie jak najwięcej czasu, nie pisz go w pośpiechu.

Zadbaj o to, aby dokument był aktualizowany do panujących realiów.

W tekście nie wracaj do rzeczy, które zostały już powiedziane, to źle wpływa na jego odbiór.

Nie zapomnij o umieszczeniu informacji o osobie sporządzającej biznes plan.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.