Jak uzyskać wsparcie dla otwarcia własnej działalności gospodarczej?

Każdy, kto chciałby założyć własną działalność gospodarczą, ma prawo do skorzystania ze wsparcia, które w większości przypadków jest wręcz niezbędne do uruchomienia swojej firmy.

Możliwości jest wiele.

Formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców

Najczęściej wybieraną formą wsparcia jest doradztwo lub szkolenia organizowane przez wiele instytucji całkiem za darmo. Placówki te dostają dofinansowania na wykonywanie tego rodzaju szkoleń, dlatego obecność na tych zajęciach jest bezpłatna.

Kolejną formą jest wsparcie materialne w postaci dofinansowania wydatków związanych z działalnością gospodarczą. Z uwagi na bogactwo wyboru, wymagane jest uprzednie dokładne przeanalizowania własnych potrzeb na dany moment oraz wydatków na przyszłość związanych z rozkręceniem własnego biznesu.

Analiza możliwości

Aby przedsięwzięcie się powiodło, najważniejsza jest wiara we własny pomysł. Do osiągnięcia sukcesu równie ważne jest dokładne przeanalizowanie, czym będziemy się zajmować i ilu klientów pozyskamy na nasze towary lub usługi.

Warto wcześniej zapoznać się z ofertą konkurencyjnych firm z naszej branży oraz dokładne przeliczenie, czy jesteśmy w stanie zaoferować konkurencyjne stawki za podobne usługi czy produkty. Nie bez znaczenia pozostaje ilość konkurencji, a także znajomość rynku, na którym pragniemy zaistnieć. Może być tak, że koszt znalezienia potencjalnego klienta i zaspokojenie jego oczekiwań może być dla nas, jako przedsiębiorców zupełnie nieopłacalne. Bo najważniejsi są klienci i kalkulacja, ilu możemy zdobyć oraz ilu musimy mieć, aby nasz biznes mógł powoli zacząć się rozkręcać.

Analiza potrzeb inwestycyjnych

biznes planPo pierwsze musimy wybrać, co aktualnie jest nam potrzebne i jaki to niesie ze sobą wydatek. Konieczne będzie także przeanalizowanie kosztów, które pojawią się w niedalekim czasie od momentu rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Od rodzaju branży i działalności będzie uwarunkowane to, czy nasz biznes będzie potrzebował dużych nakładów finansowych, czy możliwa będzie zwyczajna pożyczka pieniędzy na rozkręcenie własnej firmy.

W sytuacji, gdy będziemy ubiegać się o dotacje na otwarcie własnej działalności gospodarczej trzeba także przyjąć okres czasu, który będzie potrzebny na rozpatrzenie wniosku i przyznanie pomocy.

Biznes plan

Stworzenie biznes planu jest konieczne z perspektywy ubiegania się o wsparcie finansowe. Dokument powinien być nie tylko wiarygodny i przedstawiający realne warunki, ale jednocześnie musi skłonić oceniającego, że zainwestowane w tego rodzaju działalność środki będą dobrą inwestycją i przyczynią się w perspektywie czasu do zwiększenia zatrudnienia. Ponadto, czy zwiększą się wpływy z tytułu podatków. Zawarta w biznes planie analiza powinna dawać podstawy do przypuszczeń, że nasz rodzaj działalności gospodarczej nie tylko nie zostanie zamknięty po upływie roku od rozpoczęcia, ale będzie rozwijany z upływem czasu, w kolejnych latach.

Gdzie szukać wsparcia finansowego?

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na poszukiwanie wsparcia finansowego najważniejsze jest to, że jest ono dostępne. I nie jest to rzecz prosta, ponieważ możliwości zależą od branży, dostępnych środków, a także kwoty, jaką chcemy zainwestować. Dlatego warto udać się do instytucji, które aktywnie zajmują się doradztwem komercyjnym. Mogą to być także punkty konsultacyjne, których działalność jest finansowana ze środków Unii Europejskiej.

biznesman z laptopemWarto wiedzieć, że zasady udzielania wsparcia finansowego mogą różnić się od siebie nie tylko od rodzaju instytucji, do jakiej się udamy, ale także od naborów. Stąd warto wcześniej sprawdzić dokumentację konkursową. Należy pamiętać, że dotacje są rozdzielane na zasadzie konkursu. Fakt złożenia wniosku nie decyduje o sukcesie jego rozpatrzenia.

Placówki rozdzielające dotacje

  • Powiatowe Urzędy Pracy,
  • Instytucje Pośredniczące wybierane przez Wojewódzki Urząd Pracy,
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • Lokalne Grupy Działania,
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.