Jak leczyć alkoholizm

Jak leczyć alkoholizm?

alkoholizm

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu jest bardzo trudne. Należy na początku uświadomić choremu, jakie spustoszenie wyrządził w jego życiu alkohol.  Chory powinien nauczyć się trzeźwo przeżywać swoje uczucia.

Leczenie alkoholizmu to długi proces, ponieważ nie istnieją żadne środki i tabletki, które uwolniłyby człowieka od nałogu.

Wskazówki, jak leczyć alkoholizm

Osoba uzależniona może korzystać z profesjonalnej terapii odwykowej, bądź zostać członkiem klubu abstynenta.

Decyzja o podjęciu trwałej abstynencji, jeżeli w ogóle zapada należy do najtrudniejszych decyzji w życiu alkoholika i robi on wszystko, aby jej uniknąć i pić dalej. Pijąc, nie można zatrzymać rozwoju choroby.
Dlatego uzależniona osoba, która pije, uzależnia się coraz bardziej.

Początkowo należy uświadomić pacjentowi sam fakt uzależnienia, ponieważ uzależnieni uważają, że ten fakt ich nie dotyczy.

Następnie pacjentowi należy uświadomić jego problemy emocjonalne i osobowościowe, które sprzyjały sięganiu po alkohol.

W następnym etapie rozważa się problemy egzystencjalne i duchowe dotyczące swojego miejsca w świecie, hierarchii wartości, pracuje nad wzmocnieniem przekonania, że życie bez alkoholu pozwala na kontrolowanie swoich zachowań.

Do niestandardowych form leczenia należą akupunktura i hipnoza, ale ich skuteczność jest wątpliwa. Mimo różnych form terapii nawroty picia i przerwanie abstynencji to częste zjawiska.

Z badań wynika, że 40-70% pacjentów wraca do nałogu w okresie dwunastu miesięcy po zakończeniu terapii. Dlatego ciągle są poszukiwane nowe, skuteczne metody leczenia.

1.7/5 - (3 votes)

Tagi:

  • Jak Leczyc Alkoholizm
  • jak leczyć alkoholizm w domu

One Response

  1. shoshana 28 marca 2017

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.