Jak pomóc alkoholikowi

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi

Jak pomóc alkoholikowi?

Alkoholizm jest poważną chorobą, która nie tylko przyczynia się do problemów ze zdrowiem osoby uzależnionej, ale także ma poważne konsekwencje rodzinne i społeczne. Alkoholik wydaje na alkohol ostatnie pieniądze, zapożycza się, bez alkoholu nie wyobraża sobie życia, a na jego brak albo w stanie upojenia reaguje agresywnie. Rodzi się więc zasadnicze pytanie, jak pomóc alkoholikowi.

Kilka podpowiedzi prezentujemy poniżej.

Jak pomóc alkoholikowi?

To, w jaki sposób należy pomagać alkoholikowi, zależy od wielu czynników – od tego, w jakich relacjach jesteśmy z osobą uzależnioną, jak mocno jest ona uzależniona, jak reaguje na stan upojenia alkoholowego, czy jest świadoma swoich problemów, czy nie dopuszcza ich istnienia do świadomości itp.

Najlepszym rozwiązaniem jest zachęcenie osoby uzależnionej do uczestniczenia w terapii. Grupa wsparcia pomoże jej przeanalizować, co traci, pijąc, w jaki sposób niszczy swoje życie, do jakiego gorszego jeszcze stanu może się doprowadzić przez swój nałóg. Przydatne staną się także wizyty u psychoterapeuty, który pomoże zdiagnozować problem i ustalić przyczynę, dla której dana osoba częściej sięga po kieliszek.

Pomocą dla alkoholika będzie także wsparcie ze strony rodziny i najbliższych – unikanie picia alkoholu, najlepiej w ogóle, a już na pewno w towarzystwie osoby uzależnionej, nieprzynoszenie alkoholu do domu i rozmawianie z nią na temat istoty problemu.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.