Jak polerować aluminium?

Polerowanie elementów aluminiowych w samochodzie dodaje im blasku i sprawia, że auto nabiera szczególnych walorów wizualnych. Mimo więc tego, że czynności związanie z polerowaniem aluminium, np. felg aluminiowych, mogą zająć nieco czasu – warto podjąć wyzwanie i przystąpić do działania.

Jak polerować aluminium, podpowiadamy poniżej.

Czym polerować aluminium?

Do polerowania aluminium potrzebne będą odpowiednie narzędzia i pomoce. Możliwości jest wiele. Aluminium można polerować, używając w tym celu krążków filcowych, past polerskich, szlifierko polerek stołowych, a nawet zwykłej wiertarki. Jako że proces ten zajmuje więcej czasu, można też zlecić go fachowcom, jednak trzeba wówczas liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Jeżeli chcesz polerować aluminium samodzielnie, przygotuj:

Do wykonania polerki będą nam potrzebne następujące rzeczy:

  • środek do usuwania powłok lakierniczych, np. Scansol, i pędzel do jego nakładania,
  • papiery wodne 600 i 2000,
  • środek do polerowania aluminium,
  • wiertarkę z kółkiem polerskim lub szmatkę z frotty albo filcu (w przypadku metody ręcznej)
  • bezbarwny lakier do zabezpieczenia gotowej polerki.

Polerowanie aluminium krok po kroku

Przed przystąpieniem do polerowania musimy aluminium dokładnie oczyścić z błota, kurzu czy innych zanieczyszczeń, jakie mogą się na nim znajdować. Najlepiej wykorzystać do tego gąbkę z wodą i płynem do usuwania trudnych osadów, dzięki którym wyczyścimy aluminium najdokładniej. Potem należy wytrzeć powierzchnię do sucha i można rozpocząć nakładanie przy użyciu pędzla preparatu do usuwania lakieru (o ile taki znajduje się na aluminium) w warstwach grubości kilka milimetrów. Po odczekaniu odpowiedniej ilości czasu (zgodnie z zaleceniami na opakowaniu) lakier zaczyna mięknąć – można go wówczas zdrapać, np. przy pomocy plastikowej szpachelki. Krok ten powtarza się do uzyskania odpowiedniego efektu.

Gdy zdjęty zostanie cały lakier, konieczne staje się oczyszczenie aluminium papierem wodnym 600, który w czasie czyszczenia trzeba moczyć w wodzie. Jeżeli powstaną jakieś rysy, dobrze je wyrównać przy użyciu papieru wodnego 2000, bardzo drobnego.

Polerowanie zaczyna się od nałożenia na aluminium odpowiedniego środka – pasty polerskiej, kostki polerskiej, mleczka itp. – w odpowiedniej ilości. Potem należy odczekać zalecaną przez producenta ilość czasu i rozpocząć polerowanie – albo ręcznie, albo przy użyciu koła polerskiego założonego na wiertarkę. Należy przyciskać narzędzie blisko do polerowanej powierzchni, a każde miejsce polerować długo i dokładnie, aby naszym oczom ukazało się lustro. Wypolerowaną powierzchnię warto zabezpieczyć lakierem bezbarwnym, aby zapobiec utlenianiu się aluminium i utracie przez nie blasku.

Jak polerować aluminium? – porady video

Polerowanie aluminium przedstawia poniższy film. Zapraszamy do obejrzenia.

 

Polerowanie felg maszyną zobaczysz na poniższym filmie.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.