Jak czyścić żaluzje i rolety?

Umiejętne czyszczenie żaluzji i rolet to cenna umiejętność, która potrzebna jest nie tylko ze względu na utrzymanie czystości w domu, ale również estetykę wnętrza.

Nie wspominając już o tym, jak istotne jest, gdy w domu mamy alergika.

Czyszczenie żaluzji

Regularne czyszczenie żaluzji umożliwia ich prawidłowe użytkowanie przez wiele miesięcy. Żaluzje wykonane z metalu, plastiku, drewna czy też tkanin czyścimy przy użyciu miękkiej miotełki. Listki żaluzji przecieramy szmatkami zwilżonymi specjalnymi środkami do pielęgnacji tych materiałów, z jakich są wykonane. Na końcu musimy pamiętać o przetarciu rynny, która znajduje się na górze, gdzie umieszczony jest cały mechanizm. Od czasu do czasu warto przesmarować linki oraz mechanizm prowadzenia oliwy.

jak-czyscic-zaluzje-i-rolety

Czyszczenie rolet

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się rolety wykonane z materiałów. Są nie tylko bardzo praktyczne, ale również pasują do każdego wnętrza, głównie ze względu na bogate wzornictwo i gatunkowość tkanin. O rolety podobnie jak o żaluzje też trzeba umiejętnie dbać. Wtedy na dłużej zachowają swoją żywotność i ładny wygląd.

Tkaninę przecieramy na sucho szmatką, najlepiej taką wykonaną z mikrofibry albo odkurzaczem, przy użyciu małej szczotki. Wtedy zbierzemy z nich kurz i lekkie zabrudzenia. Niewielkie plamki można delikatnie spróbować zeskrobać albo usunąć przy pomocy gumki do mazania. Jeśli zabrudzenia są dość duże, wtedy można pokusić się o przetarcie lekko wilgotną szmatką albo gąbką w ciepłej wodzie z dodatkiem środka czyszczącego. Jednak należy zachować przy tym ostrożność, bo na roletach lubią zostawać zacieki, a to potem bardzo brzydko wygląda.

Ze względu na różnorodność składów surowcowych tkanin, z jakich wykonane są rolety nie zaleca się ich prania w pralce. Rolet drewnianych nie powinno się przecierać mokrą szmatką, gdyż wtedy szybciej stracą swój atrakcyjny wygląd. Podobnie jest w przypadku rolet aluminiowych – ich także nie myjemy na mokro. W przypadku naprawdę brudnej powierzchni można jedynie delikatnie przetrzeć je zwilżoną szmatką z mikrofibry, a potem zastosować środek antystatyczny, który na dłużej ochroni nasze rolety przed zanieczyszczeniami.
rolety

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.