Jak pielęgnować dywany?

Niezależnie od tego, jak dbamy o dywany w naszym domu, musimy pamiętać, że nawet na tych najtroskliwiej pielęgnowanych znajdą się kurz z zewnątrz, z ulicy czy okruchy.

Dlatego dbając o dywany, uwzględniajmy także i te czynniki. Poniżej wskazówki, w jaki sposób to robić. Zapraszamy do lektury!

Porady, jak pielęgować dywany

Aby przedłużyć żywot dywanów, musimy pamiętać przede wszystkim o regularnym ich odkurzaniu – najlepiej codziennie, w najgorszym przypadku raz na tydzień. Dotyczy to zwłaszcza dywanów w pokojach dziennych, przedpokojach czy na schodach. Oczywiście należy unikać rozlewania na dywan wszelkich płynów, chodzenia po nim w ciężkim obuwiu, zwłaszcza, jeżeli jest zaśmiecony.

Raz w roku warto wyprać go specjalnym detergentem. Możemy zrobić to samodzielnie, odkurzając uprzednio dywan i sprawdzając odporność jego barwy na detergent (należy pamiętać, aby nie chodzić po mokrym dywanie!), jednak w przypadku dywanów bardzo zabrudzonych, starych bądź cennych, np. orientalnych,  warto skorzystać z usług specjalistów.

Wszystkie plamy należy usunąć natychmiast, używając odpowiedniego środka czyszczącego (na bazie kwasu w przypadku dywanów wełnianych i syntetycznych lub na bazie ługu w przypadku dywanów z celulozy, bawełny, wiskozy itp.).

Jeżeli nasz dywan posiada frędzle, warto lekko spryskać je krochmalem – dzięki temu nie będą się plątać i przesuwać.  Gdy na wykładzinie pojawią się ślady nóżek ciężkich mebli, możemy je usunąć, używając pary wodnej: nagrzewamy dywan, trzymając nad nim żelazko z funkcją parowania i szczotkujemy go sztywną szczotką.

jak-pielegnowac-dywany

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.