Jak i czym usuwać plamy z dywanu?

Plam na dywanie ciężko uniknąć, zwłaszcza w takich pomieszczeniach, jak pokój dzienny, salon czy przedpokój. Jeżeli już się pojawią, powinno się czyścić je od razu – znikają o wiele łatwiej.  Natomiast kiedy wyschną, mogą być nie do wywabienia.

Poniżej kilka sposobów walki z najpopularniejszymi rodzajami plam.

Porady, jak i czym usuwać plamy z dywanów

1. PLAMY PO NAPOJACH

Plamy po napojach alkoholowych i bezalkoholowych najlepiej usuwać roztworem białego octu i wody w proporcjach 1:1, który po zabiegu przecieramy chłodną wodą i osuszam.

Plamy po kawie lub ciemnej herbacie najpierw polewamy wodą mineralną i osuszamy ściereczką, a gdy to konieczne – doczyszczamy spirytusem. Ewentualnie możemy nanieść detergent w postaci suchej piany.
Jeżeli na dywanie znalazło się mleko czy lody, plamę możemy usunąć przy pomocy niewielkiej ilości roztworu octu i wody, a pozostałe tłuste plamy najlepiej usunie rozpuszczalnik do czyszczenia chemicznego.

Sok owocowy zostanie usunięty, gdy osuszymy plamę tkaniną namoczoną w roztworze łagodnego środka czyszczącego, a potem umyjemy.

plama-z-wina

2. PLAMY POCHODZENIA BIOLOGICZNEGO

Plamy krwi najpierw spłukujemy zimną wodą, potem osuszamy. Czynność należy powtarzać tak długo, aż plama nie zniknie, następnie powinno się przepłukać i wysuszyć zabrudzone miejsce.

Wymioty usuwamy starym nożem lub zgniecioną gazetą, następnie czyścimy zabrudzoną powierzchnię gąbką namoczoną w detergencie do dywanów, do którego można dodać filiżankę białego octu na 0,5 litra detergentu.

3. INNE PLAMY

WOSK – plamę przykrywamy bibułą lub serwetką papierową i prasujemy jak najbardziej gorącym żelazkiem, aby wosk stopił się i papier go wchłonął. Plamę po kolorowym wosku dodatkowo możemy spróbować doczyścić odrobiną alkoholu.

GUMA DO ŻUCIA – mechanicznie usuwamy tyle fragmentów, ile się da, resztę doczyszczamy alkoholem.

ATRAMENT – czyścimy powoli niewielką ilością detergentu do dywanów. Prawdopodobieństwo całkowitego usunięcia plamy jest niewielkie.

TŁUSZCZE I OLEJ – plamę skrapiamy alkoholem lub aplikujemy alkohol na kawałku waty, a potem myjemy detergentem. Jeżeli plama jest spora, najlepiej czyszczenie zlecić fachowcowi.

* * *

Warto pamiętać, że jeżeli zaczęliśmy czyścić plamę jednym środkiem, to przed użyciem następnego musimy poczekać aż dywan całkowicie wyschnie – dopiero wtedy wiadomo, czy plama zniknęła. Po zakończeniu czyszczenia należy każdą plamę przetrzeć zimną wodą i osuszyć serwetką.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.