Jak przechowywać ubrania?

Wraz z końcem sezonu dokonujemy w naszej szafie małe „przemeblowanie”. Chowamy ubrania, które założymy w przyszłym roku i robimy jednocześnie miejsce ciuchom, które będziemy nosić obecnie. Jak najlepiej przechowywać ubrania, by w kolejnym sezonie były w dobrym stanie?

Najlepiej zacząć od dokonania podziału na kilka kategorii. Do pierwszej zaliczamy sukienki, spodnie, bluzki, do następnej buty, oddzielnie przechowujemy okulary i pozostałe dodatki. Oddzielnie przechowujemy kapelusze, a także kostiumy kąpielowe.

Przygotowanie odzieży

Przygotowywanie odzieży do przechowywania rozpoczynamy już od wcześniejszego uprania i wysuszenia. Ważne jest, aby ubrania dobrze wyschły, gdyż wilgoć może doprowadzić do pojawienia się pleśni lub do stęchnięcia materiału. Prasowanie nie jest koniecznie, gdyż garderoba może się pognieść, a także szybciej żółknąć. Wypraną odzież należy odwrócić na lewą stronę i układać wygładzoną w pudełkach lub koszach wyłożonych prześcieradłem. Zasada układania jest prosta: na dnie układamy odzież ciemną, ciężkie swetry, wyżej zaś jasną i delikatną. Delikatną i jasną odzież warto przełożyć szafirową bibułką, dzięki czemu nasza garderoba nie zżółknie. Żakiety oraz marynarki warto położyć plecami do spodu, gdyż zapobiegnie to odbiciu się guzików.

Przechowywanie butów

Przed schowaniem butów warto je również dobrze wyczyścić. Następnie oddzielamy skórzane obuwie od delikatnych pantofelków oraz klapek. W obuwie skórzane, szczególnie lakierowane, warto włożyć prawidła, dzięki czemu skóra nie popęka. Obuwie z delikatnej skóry oraz materiału układamy w pudełkach lub flanelowych woreczkach, wypełniając je wcześniej gazetami. Zapobiegnie to odkształceniu się obuwia. Klapki natomiast możemy wsunąć jeden w drugi, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsca.

buty

Przechowywanie pozostałej odzieży

Okulary oraz inne delikatne dodatki należy umieścić w osobnych pudełkach lub etui, co uchroni je przed pęknięciami lub zniekształceniami. Warto także ułożyć je na wyższej półce, żeby nie zostały przygniecione przez cięższe rzeczy.

Kapelusze także wymagają oddzielnych pudełek, najlepiej okrągłych. Inną opcją na ich przechowywanie jest wypchanie główek gazetą i włożenie do plastikowej torby. Również układamy je wyżej, by uchronić je przed zgnieceniami.

Stroje kąpielowe wcześniej pierzemy i oddzielnie wkładamy do woreczków. Wrzucone wszystkie do jednego worka mogłyby się pozaciągać przez sprzączki czy suwaki.

jak-przechowywac-ubrania

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.