Stałe podwyżki cen oraz rosnące opłaty zmuszają nas do szukania oszczędności. Co więc można zrobić, aby rachunki za energię, gaz i wodę były niższe?
Poniżej przedstawiamy kilka rad.
Odpowiednia izolacja mieszkania
Warto zatroszczyć się o właściwą izolację cieplną mieszkania. W tym celu należy wymienić stare okna na nowe, bądź chociaż je uszczelnić. W domu jednorodzinnym powinniśmy także ocieplić ściany. Pod naszą nieobecność w domu kaloryfery powinny być odrobinę przykręcone, albo tak zaprogramowany termostat, aby temperatura była niższa.
W okresie jesiennym i zimowym powinniśmy unikać zbyt długiego wietrzenia domu, aby nie doprowadzić do jego oziębienia.
Oszczędność energii elektrycznej
W oszczędzaniu energii elektrycznej pomoże nam wymiana zwykłych żarówek na energooszczędne. Oprócz tego, że są trwalsze, stają się również coraz tańsze. Ponadto należy wyłączać światło zawsze po wyjściu z pomieszczenia.
Warto także zainwestować w energooszczędny sprzęt, czyli co najmniej w klasie A+. Urządzenia nie powinny być jednocześnie pozostawione w trybie „stand-by”, tzn. nie powinny wyświetlać np. godziny. Pomimo tego, że z nich nie korzystamy, i tak stale pobierają prąd, dlatego należy wyciągać wtyczkę z kontaktu.
Prąd zaoszczędzimy także, wkładając potrawy do lodówki dopiero po ostygnięciu – gorące potrawy w lodówce powodują zużycie do trzech razy więcej prądu na ich ochłodzenie.
Jeśli oglądamy telewizję, wyłączmy radio, a jeśli korzystamy z komputera, wyłączmy telewizor.
Oszczędzanie wody
W oszczędnościach pomoże nam także zmiana nawyków podczas gotowania. W tym celu należy wykorzystywać do gotowania tyle wody, ile w danej chwili potrzebujemy. Zaoszczędzimy nie tylko wodę, ale także energię potrzebną do gotowania. Podczas mycia naczyń oraz zębów warto zakręcać wodę, a kąpiel w wannie zamienić na prysznic. Wodę możemy zaoszczędzić również po uszczelnieniu spłuczki i kranu.