Jak się pozbyć grzyba z mieszkania?

Trichoderma longibrachiatum to właściwa nazwa toksycznego, chorobotwórczego grzyba nitkowatego, który występuje w naszych mieszkaniach.

Występuje w środowisku zewnętrznym, m.in. na starych murach lub drewnianych elementach budynków.

Przyczyny rozwoju grzybów w mieszkaniu

Jego rozwojowi sprzyja wilgotne powietrze oraz temperatura 25-30°C. Przyczyny powstawania grzyba w mieszkaniu są różne.

Do najczęstszych zaliczają się zbyt szczelne okna i drzwi, które uniemożliwiają wymianę powietrza, zła wentylacja lub jej brak, a także zbyt duża ilość pary wodnej, która powstaje w wyniku ciągłego suszenia prania lub gotowania.

Grzyby te bardzo szybko rozwijają się także w wyniku połączenia dwutlenku węgla, który wytwarzają w procesie oddychania, z wilgocią ściany. Powstaje w ten sposób płynny kwaśny węglan wapnia, który niszczy mury dając świetne podłoże do rozwoju grzyba.

Sposoby walki z grzybem w mieszkaniu

Niekiedy w walce z grzybem pomaga umycie ściany i użycie środków chemicznych, przeznaczonych do usuwania i zapobiegania grzybom, szczególnie w kuchni i łazience. Jednak jedyna skuteczna walka z tym grzybem polega na całkowitym wyeliminowaniu wilgoci i warunków sprzyjających jego rozwojowi. W tym celu warto skorzystać z pomocy ekspertów w zakresie odgrzybiania.

Po przeprowadzeniu wizji lokalnej, ekipa zmierzy temperaturę panującą w pomieszczeniu i przegrodach budowlanych, wilgotność powietrza i materiałów, na których występuje grzyb, a także drożność wentylacji. Pobrana zostanie również próbka niezbędna do przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które dadzą odpowiedź, czy grzyb faktycznie u nas bytuje. Niekiedy niezbędne jest nie tylko oczyszczenie ściany, ale także wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i udrożnienie kanałów wentylacyjnych.

grzyb-na-scianie

1/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.