Jak dbać o cynerarię?

Cyneraria (Senecio cruentus), znana też pod nazwą starzec popielnik, jest wspaniale kwitnącą rośliną, pojawiającą się w kwiaciarniach już na przedwiośniu. Doskonale komponuje się z wieloma roślinami i jest doskonałą ozdobą ogrodów, tarasów i doniczek. 

W chłodnych pomieszczeniach, o temperaturze niższej niż temperatura pokojowa, może kwitnąć nawet 4-6 tygodni, a ponieważ jest rośliną jednoroczną, po przekwitnięciu należy ją wyrzucić.

Cyneraria – jak o nią dbać?

  • Stanowisko dla cynerarii

Cyneraria, piękna roślina, wspaniale i długo kwitnąca, wymaga stanowiska jasnego – wówczas będzie rosła najlepiej i najefektowniej wyglądała.

  • Temperatura dla cynerarii

Aby kwitła długo, potrzebuje temperatury raczej niskiej – najlepiej 8-10°C. Jeżeli będziemy ją hodować w temperaturze pokojowej – szybko przekwitnie.

  • Podlewanie cynerarii

Roślina ta wymaga podlewania regularnego i dość obfitego. Należy sprawdzać wilgotność gleby w doniczce i podlewać cynerarię w razie potrzeby.

  • Nawożenie cynerarii

Rośliny tej nie musimy nawozić.

  • Rozmnażanie  cynerarii

Rozmnażanie cynerarii możliwe jest tylko w szklarniach, w odpowiednich warunkach. Rozmnaża się ją wówczas z nasion.

  • Szkodniki i choroby atakujące cynerarię

Jeżeli hodujemy cynerarię w ciepłym mieszkaniu, możliwe, że bardzo szybko zaatakują ją albo mszyce, albo mączliki. Zwalczanie ich – nawet jeżeli użyjemy najlepszych preparatów chemicznych – może być trudne, gdyż szkodniki kryją się w kątach liści. Zaatakowaną roślinę najlepiej będzie więc, niestety, wyrzucić.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.