Jak dbać o adiantum?

Adiantum klinowate oraz adiantum delikatne to niezwykle delikatne gatunki paproci, wymagające wysokiej temperatury i bardzo dużej wilgotności powietrza. Najlepszym miejscem ich uprawy jest  przyokienna lub zamknięte okno kwiatowe.

Warto zapamiętać, iż zbyt suchym powietrzu większości mieszkań adiantum żyje bardzo krótko, dlatego jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić roślinie właściwych warunków, lepiej zrezygnujmy z jej hodowli, gdyż przyniesie nam to jedynie rozczarowanie.

 

Wskazówki, jak dbać o adiantum

  • Stanowisko dla adiantum

Adiantum wymaga półcienistego stanowiska – źle rośnie, kiedy wystawione jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

  • Temperatura dla adiantum

Roślina jest wrażliwa na niewłaściwą temperaturę. Optymalnie, kiedy temperatura zarówno powietrza, jak i gleby będzie wynosiła powyżej 20°C.

  • Podlewanie dla adiantum

Paproć tę należy podlewać obficie. Dodatkowo, jako że preferuje ona wilgotne środowisko, wskazane częste spryskiwanie, a także utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Woda, którą będziemy wykorzystywać do podlewania adiantum, powinna być miękka, odstała lub przegotowana.

jak-dbac-o-adiantum

  • Nawożenie adiantum

Adiantum wymaga także regularnego nawożenia. Należy więc podlewać je od marca do sierpnia bardzo słabym roztworem nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.

  • Przesadzanie adiantum

Roślinę przesadzamy raz w roku, najlepiej wiosną, do podłoża złożonego z torfu z domieszką ziemi liściowej i piasku.

  • Rozmnażanie adiantum

Najlepszym rozwiązaniem w warunkach domowychjest rozmnażanie adiantum w czasie jego przesadzania, dzieląc starsze rośliny.

adiantum

  • Szkodniki i choroby atakujące adiantum

Jest to roślina raczej odporna na szkodniki. Natomiast wrażliwa jest na zbyt małą wilgotność powietrza, stąd np. liście często zwijają się i zasychają z powodu przesuszenia ziemi w doniczce, suchego powietrza lub zbyt niskiej temperatury podłoża i powietrza.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.