Adiantum klinowate oraz adiantum delikatne to niezwykle delikatne gatunki paproci, wymagające wysokiej temperatury i bardzo dużej wilgotności powietrza. Najlepszym miejscem ich uprawy jest przyokienna lub zamknięte okno kwiatowe.
Warto zapamiętać, iż zbyt suchym powietrzu większości mieszkań adiantum żyje bardzo krótko, dlatego jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić roślinie właściwych warunków, lepiej zrezygnujmy z jej hodowli, gdyż przyniesie nam to jedynie rozczarowanie.
Stanowisko dla adiantum
Adiantum wymaga półcienistego stanowiska – źle rośnie, kiedy wystawione jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Temperatura dla adiantum
Roślina jest wrażliwa na niewłaściwą temperaturę. Optymalnie, kiedy temperatura zarówno powietrza, jak i gleby będzie wynosiła powyżej 20°C.
Podlewanie dla adiantum
Paproć tę należy podlewać obficie. Dodatkowo, jako że preferuje ona wilgotne środowisko, wskazane częste spryskiwanie, a także utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Woda, którą będziemy wykorzystywać do podlewania adiantum, powinna być miękka, odstała lub przegotowana.
Nawożenie adiantum
Adiantum wymaga także regularnego nawożenia. Należy więc podlewać je od marca do sierpnia bardzo słabym roztworem nawozów dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach.
Przesadzanie adiantum
Roślinę przesadzamy raz w roku, najlepiej wiosną, do podłoża złożonego z torfu z domieszką ziemi liściowej i piasku.
Rozmnażanie adiantum
Najlepszym rozwiązaniem w warunkach domowychjest rozmnażanie adiantum w czasie jego przesadzania, dzieląc starsze rośliny.
Szkodniki i choroby atakujące adiantum
Jest to roślina raczej odporna na szkodniki. Natomiast wrażliwa jest na zbyt małą wilgotność powietrza, stąd np. liście często zwijają się i zasychają z powodu przesuszenia ziemi w doniczce, suchego powietrza lub zbyt niskiej temperatury podłoża i powietrza.