Jak holować motocykl?

Awarie samochodów zdarzają się każdego dnia. W przypadku motocykli również jest podobnie, jednakże wówczas kierowca nie ma zbyt wielu opcji wyboru, kiedy jego maszyna po prostu nie chce dalej jechać.

O ile w samochodzie przeważnie wozimy i linkę holowniczą i narzędzia, a nawet trójkąt ostrzegawczy, o tyle w motocyklu to wszystko nam się po prostu nie zmieści. Dlatego kiedy podczas jazdy motocyklem przydarzy nam się jego awaria, musimy szukać pomocy u innych kierowców.

Holowanie motocyklu – co zrobić

Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest telefon do pomocy drogowej i przetransportowanie uszkodzonego motocykla do zakładu mechaniki pojazdowej. Jednakże niekiedy zdarza się tak, że nie możemy liczyć na taką szybką pomoc, a w pobliżu nie ma żadnego warsztatu samochodowego. Wówczas pozostaje nam samodzielne holowanie motocykla.

Holowanie motocykla nie jest jednak takie proste i oczywiste, jak to jest w przypadku samochodu. Nie da się go bowiem zaczepić linką holowniczą i po prostu ciągnąć za samochodem. Potrzebny jest kierowca, który usiądzie na tym motocyklu i będzie nim kierował. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby osoba kierująca holowanym motocyklem była doświadczona w jeździe na jednośladach. Utrzymanie równowagi podczas jazdy wymaga wprawy i znajomości zachowywania się podczas manewrów.

Najlepszym rozwiązaniem jest holowanie uszkodzonego motocykla przez drugi motocykl, jeśli oczywiście jest taka możliwość. Samochód również może holować taki motocykl, jednakże jego kierowca przeważnie nie jest obeznany w tym, jak wygląda jazda na motocyklu, a zatem holując go będzie wykonywał wszelkie manewry dogodne dla samochodu, a nie dla motocykla.

Jeśli jednak zdecydujemy się na to, żeby motocykl był holowany przez samochód, kierowca auta powinien jechać powoli i ostrożnie, zwłaszcza wtedy, kiedy będzie wchodził w zakręty.

Do holowania uszkodzonego motocykla potrzebna będzie linka holownicza. Powinna być ona owinięta wokół kierownicy jednośladu holowanego i to w jej najbardziej centralnym miejscu. W przypadku motocykla holującego należy linkę zaczepić o tylny set. Pod żadnym pozorem nie należy linki przywiązywać do manetek, bowiem jakiekolwiek szarpnięcie może doprowadzić do skrętu kierownicy i niebezpiecznego dla kierowcy wypadku.

Holowanie motocykla wymaga nie tylko umiejętności, ale również ostrożności i rozwagi. Motocykle są bowiem niestabilne, a co za tym idzie – łatwo można stracić równowagę jadąc na nich, zwłaszcza kiedy są one holowane. Najważniejsze jest, aby zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa, a jednoślad holować powoli i ostrożnie. Należy również odpowiednio oznaczyć motocykl holowany trójkątem ostrzegawczym z tyłu lub też zawiesić kawałek czerwonej ściereczki. Sygnalizowanie innym uczestnikom ruchu o awarii i holowaniu jest warunkiem koniecznym bezpiecznego transportu.

Jak holować motocykl? – porady video

Holowanie skutera przedstawia poniższy film.

5/5 - (4 votes)

Tagi:

  • holowanie motocykla
  • jak holować motocykl

4 komentarze

  1. Paweł 14 marca 2014
    • dawid 9 czerwca 2014
  2. Daniel 20 kwietnia 2015
    • Wąski 23 marca 2018

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.