Prawidłowe dopasowanie kuwety ma bardzo duże znaczenie dla wygody naszego kota i czystości w naszym mieszkaniu. Oprócz tradycyjnych, otwartych modeli, na rynku dostępne są kocie toalety z zadaszeniem oraz dodatkowymi specjalnymi filtrami (neutralizującymi brzydki zapach). Dzisiaj podpowiemy Ci, jaka kocia toaleta będzie najlepsza dla Ciebie i Twojego pupila.
Wyróżniamy kilka rodzajów kuwet: kuwetę z podwójnym dnem, otwarte, zakryte oraz i samoczyszczącą. Poniżej przybliżymy Wam każdy rodzaj kocich toalet, więc sami będziecie mogli wybrać, co jest dla Was najwygodniejsze.
Kuweta z podwójnym dnem
Kuweta z podwójnym dnem to kuweta z dnem, które posiada dwie części , z których jedna stanowi pewnien rodzaj sita z mniejszym lub większymi, czasem lejkowatymi dziurkami. Dzięki tymi dziurkom płynne odchody spływają na dno. Kuwety przesiewowe mogą być żwirkowe lub bezżwirkowe. W kuwetach żwirkowych sitko bardzo pomaga w sprzątaniu kuwety: wystarczy je podnieść, żeby przesiać żwirek i oddzielić nieczystości.
Kuwety bez żwirku polecamy osobom, które często sprzątają po swoim kocie i cały czas są w domu, gdyż trzeba czyścić je na bieżąco. Jeśli potrzebujemy moczu naszego kota do analizy to ta kuweta będzie strzałem w dziesiątkę. Modele ze żwirkiem świetnie sprawdzą się dla właścicieli kilku kotów.
Kuweta otwarta
Kuweta otwarta ma kształt prostokątny lub kwadratowy. Zazwyczaj wykonana jest z plastiku, czasami z kartonu. Różnice między kuwetami otwartymi to rozmiar oraz wysokość ścianek (brzegów). Niektóre modele posiadają zamontowaną specjalną ramkę zapobiegającą wysypywaniu się żwirku, która pomaga w utrzymaniu czystości.
Ten rodzaj kuwety przeznaczony jest dla wszystkich kotów, szczególnie tych początkujących, gdyż łatwo do niej wejść. Pamiętajmy tylko o tym aby dobrze dobrać rozmiar! Małe kotki nie powinny mieć zbyt wysokich brzegów. Kuweta otwarta jest trudna w pielęgnacji – żwirek musimy zmieniać często, aby w domu nie unosił się brzydki zapach.
Kuweta zamknięta
Kolejnym typem kuwety jest kuweta zamknięta, którą znajdziesz w każdym lepiej wyposażonym sklepie zoologicznym. Posiadają one zadaszenie całkowite lub połowiczne. Większość z nich posiada specjalne drzwiczki – klapkę przez którą kot wchodzi do środka. Możliwość wydostania się żwirku poza kuwetę, gdy kot będzie zakopywać swoje odchody, jest tutaj znacznie zminimalizowane. Większość otwartych kuwet posiada także filtry powietrza, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się brzydkiego zapachu. jedyny minusem tych kuwet jest ich cena, nawet 300 złotych.
Kuwetę zamkniętą polecamy dla kotów, które lubią rozsypywać żwirek lub nie zakopują odchodów i znaczą teren (szczególnie tych niewykastrowanych).
Kuweta samoczyszcząca
W ofercie wielu sklepów znajdziemy również kuwetę bardzo nowoczesną – samoczyszczącą. Na czym to polega? Urządzenie takie posiada czujnik ruchu i po kilkunastu minutach od kociej wizyty, włącza specjalne grabki, które przesuwają nieczystości do specjalnego pojemnika zaopatrzonego w filtr. Kuwetę taką możemy zaprogramować i wyłączyć kiedy będziemy chcieli.
Osoby, które nie chcą sprzątać po swoim kocie, mogą zaopatrzyć się w kuwetę przypominającą ludzką toaletę. Można nawet podłączyć ją do kanalizacji! Urządzenie samo rozpyla odświeżacz powietrza. Jednak cena takich toalet jest dużo wyższa od tych standardowych.