Co wybrać: kocię czy dorosłego kota?

Kiedy decydujesz się na zakup lub przygarnięcie kota, jednym z pierwszych pytań, które Ci się nasuwają, jest „kocię czy dorosły kot ze schroniska?”. Niewątpliwie każda z tych opcji ma swoje zalety, jak i wady.

Mamy nadzieję, iż poniższe informacje pomogą Wam podjąć odpowiednią decyzję i rozwieją wszystkie Wasze wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Zakup kota – dylematy

Kiedy decydujesz się na kota w swoim domu powinieneś myśleć długoterminowo. Koty żyją średnio około piętnastu lat, czasem nawet dożywają ponad dwudziestu, zatem spędzicie razem bardzo długi czas.

76Po pierwsze powinieneś zastanowić się nad stylem swojego życia oraz nad własnymi preferencjami. Koty długowłose wymagają dużo uwagi i codziennego czesania, którego nie można zaniedbać. Jeśli chciałbyś aby kot był bardziej „interaktywny” nie decyduj się na nostalgicznego persa, ale na „gadatliwego” syjama.

Zalety i wady posiadania kocięcia

Kocięta są niezwykle słodkie, ale musisz pamiętać, że mają niezliczone pokłady energii i często bywają niegrzeczne, a Twoim obowiązkiem jest nad nimi zapanować i wychować je. Kilku miesięczny kotek, tak samo jak małe dziecko, może dokonać wielu zniszczeń. Mogą ucierpieć Twoje meble i sprzęty. Być może będziesz musiał dopiero nauczyć nowego pupila korzystania z kuwety, dlatego może mu zdarzyć się „nie trafianie” do toalety (większość kotów jednak szybko się uczy i nie ma z tym problemu).

Wyobraź sobie, że przynosisz do domu stworzenie, które jest beztroskie jak malutkie dziecko, ale potrafi wspinać się po szafkach czy wdrapywać na zasłony…! Z kolei dużą zaletą kocięcia jest szybka adaptacja do nowego środowiska, domu i ludzi, a także możliwość ułożenia kota po swojemu i nauczenie go pożądanych zachowań. Malutki kotek będzie potrzebował również opieki po zabiegu sterylizacji czy kastracji (szczególnie kotki, które znoszą ten zabieg gorzej).

79Kocię jest dobrym rozwiązaniem jeśli posiadasz już inne zwierzęta, szczególnie mniejsze, jak gryzonie czy ptaki, gdyż możesz przyzwyczaić je do ich obecności. Jednak zawsze pamiętaj, że kot to drapieżnik i nawet najlepiej ułożony kociak może w każdej chwili zaatakować kanarka, chomika czy inne zwierzę! Dlatego bezwzględnie musisz trzymać inne zwierzęta w bezpiecznie zamkniętych klatkach.

Jeśli jesteś zapracowany, poważny, spokojny, nie będziesz dobrze czuł się przy bardzo ruchliwym i wiercącym się kociaku. Jeśli chcesz mieć kota „nakolankowego” i bardzo grzecznego, będziesz musiał przeczekać co najmniej rok, aż kocię dorośnie i straci część chęci do psot. Dobrym rozwiązaniem jest również przygarniecie dwóch kociąt, na przykład rodzeństwa, które zapewni sobie wspólne towarzystwo i będzie razem się bawić, gdy Ty będziesz pracować.

Nie zapominaj, że malutki kot, tak samo jak malutkie dziecko, obok psot i zabawy, potrzebuje również dużo snu, a co za tym idzie – ciszy. Kocięta młodsze niż 8 tygodni bezwzględnie powinny być jeszcze pod opieką matki. Zbyt wcześnie zabrane od kocicy mogą mieć problemy z charakterem w dorosłym życiu. Malutkie kotki nie nadają się do domów z małymi dziećmi, które często nie mają wyczucia i zbyt mocno je trzymają, co powoduje, że kot może być wobec nich agresywny. Również osoby starsze mogą mieć z nimi problem – bardzo szybko biegają i mogą wpaść pod nogi. Kocięta nie nadają się również dla osób nerwowych – czasami mają naprawdę oryginalne pomysły i nieczęsto chcą się nas słuchać.

Zalety i wady posiadania dorosłego kota

Dużą zaletą dorosłego kota jest fakt, że ma on już wykształcony charakter i osobowość. Ma on swoje przyzwyczajenia i zwyczaje, które u kotów z reguły nie zmieniają się, gdyż te zwierzęta wręcz uwielbiają rutynę. Możesz zatem wybrać wówczas kota o pożądanych przez Ciebie cechach charakteru czy upodobaniach kulinarnych. Dużo mniej czasu musisz poświęcić na zabawę, a zniszczenia przez niego poczynione powinny być dużo mniejsze.

Niestety, dorosłe koty często mogą mieć również traumatyczne wspomnienia i przejścia, przez co mogą być przesadnie płochliwe i bojaźliwe. Przed nabyciem czy zabraniem kota ze schroniska trzeba dokładnie mu się przyjrzeć i skrupulatnie wypytać o jego charakter ludzi zajmujących się nim. Jeśli dorosły kot nie trafia do kuwety, prawdopodobnie ciężko będzie zmienić w nim ten nawyk. Będziesz musiał wówczas poświęcić dużo czasu na znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy – choroba, źle dobrany żwirek, zły rodzaj kuwety… Powodów może być bardzo wiele.

Jeśli natomiast kot jest nauczony czystości i nie ma z nią problemów, nie będziesz musiał poświęcać czasu na naukę kota. Przed wprowadzeniem do swojego domu dorosłego kota musisz go starannie obejrzeć, gdyż nie masz możliwości zmiany jego charakteru czy przyzwyczajeń (szczególnie u kotów powyżej 3 roku życia). W przypadku dorosłego kota istnieje większe ryzyko, że nie przywiąże się do Ciebie tak jak kocię, jednak w większości przypadków wiek nie ma znaczenia.

78

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.